Zelená zpráva prý podcenila zadluženost

Zelená zpráva za minulý rok, kterou vydalo ministerstvo zemědělství, prý podcenila zadluženost zemědělských podniků. Míra zadluženosti právnických osob se podle ní meziročně zvýšila o 2,2 procenta na 46,3 procenta. Podle Zemědělského svazu ČR by se ale toto číslo mělo snížit o neprovedené účetní odpisy, kterými si některé podniky vylepšily hospodářský výsledek. Uvedl to na zasedání svazu ve Větrném Jeníkově jeho předseda Miroslav Jirovský.

Zpráva prý také nehodnotí vnitřní zadlužení zemědělství.
Například aplikace průmyslových hnojiv se za poslední dva roky pohybuje na polovině potřebného množství. Zároveň zastarávají stroje a zařízení. Svaz podle Jirovského očekával, že, že Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky a ministerstvo využijí těchto informací při argumentaci potřeby navýšení dotací z národních zdrojů,“ uzavřel Jirovský.
Čeští zemědělci přispívají na daních a platbách do státního rozpočtu více, než z něj získají na dotacích. V Evropské unii je to naopak, tvrdí Jirovský Obraz zemědělců jako příjemců dotací proto podle něj není pravdivý.
Svůj podíl na něm přitom podle Jirkovského má i ministerstvo
zemědělství. Jak uvedl, výsledky komunikační strategie ministerstva ve vztahu ke sdělovacím prostředkům jsou slabé. Neinformuje totiž veřejnost o podílu zemědělců na udržení sociálního smíru.
Státní peníze směřující do odvětví navíc nepřispívají ke
zvyšování mezd jako například v dopravě. V loňském roce zároveň asi o 150 korun klesly dotace na hektar. Na celkových příjmech českých zemědělců se podílely desetinou, zatímco v Evropské unii to bylo o 30 procent více. Podle Jirkovského domácí zemědělci potřebují obdobné podmínky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *