01.10.2018 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelené zdroje dostanou i příští rok podporu, ERÚ vydal rozhodnutí

Takzvané zelené zdroje energie dostanou i příští rok finanční podporu v řádech desítek miliard korun. Mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Michal Kebort oznámil, že úřad vydal příslušné cenové rozhodnutí. Celkové náklady na podporované zdroje energie v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje nárok v roce 2019, není v nařízení stanoveno, záleží na objemu výroby. Vláda nedávno rozhodla, že stát by měl pro příští rok opět přispět dotací 26,2 miliardy korun. Zbytek zaplatí převážně spotřebitelé.

Úřad sdělil, že na podporu budou mít nárok všechny podporované zdroje, které mají schválení od Evropské komise. Drtivá většina podporovaných zdrojů v Česku takzvanou notifikaci EU má. Obnovitelné zdroje energie spuštěné mezi roky 2006 až 2012, které tvoří převážnou část podporovaných zdrojů v ČR, ji dostaly předloni v listopadu.

ERÚ uvedl, že notifikace chybí pouze druhotným zdrojům energie uvedeným do provozu po začátku roku 2013. Kvůli chybějícímu souhlasu Bruselu odmítal úřad pod vedením tehdejší předsedkyně Aleny Vitáskové v letech 2015 a 2016 podporu řadu měsíců vypsat.

Zásadním rozdílem proti cenovému rozhodnutí platnému pro letošek je podle ERÚ poměrně výrazný pokles takzvaných zelených bonusů. Zelený bonus může výrobce elektřiny z podporovaných zdrojů získat za to, že elektřinu získanou z těchto zdrojů využívá pro svou osobní spotřebu a případné přebytky odevzdává do sítě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down