08.11.2006 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelináři si letošní sezónu pochvalují

Pěstitelé zeleniny považují letošní rok za příznivý. I když dosažené výnosy jsou o 15 až 20 procent nižší, než očekávali. Vzhledem k počasí se ale příliš zeleniny neurodilo ani jinde v Evropě a jsou tak ušetřeni dovozním tlakům obchodníků a výrobců ze zahraničí.

Zelenina už téměř zmizela z polí. „Doznívá ještě sklizeň košťálovin, zelí na sklad, kapusty a čínského zelí,“ uvedl předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman.
Podle předběžných výsledků by 11 tisíc hektarů plochy mělo vynést 238 tisíc tun zeleniny, což je zhruba srovnatelné s loňskem. Proti roku 2004 to však znamená asi dvacetiprocentní propad jak ploch, tak produkce.
Tradičně i letos byly největší plochy osázeny zelím, které se v České republice pěstuje asi 1,3 tisíce hektarů, květák zaujímal na 660 hektarů a více než 1,5 tisíce hektarů kořenová zelenina. „Kořenové zeleniny se přitom sklidilo asi 40 tisíc tun. Zhruba 55 procenty se na této produkci podílela mrkev, 6,4 tisíce tun tvořila petržel a osm tisíc tun celer. „S tuzemskou produkcí budeme soběstační asi do jara, pak přijdou na řadu dovozy,“ odhadl Zeman.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down