Zelináři snížení DPH na potraviny vítají, rozhodnou obchodníci

Sloučení snížených sazeb DPH na 12 procent, které je součástí vládního konsolidačního balíčku a sníží sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) u potravin o tři procentní body, je podle místopředsedy Zelinářské unie Čech a Moravy (ZUČM) Petra Hanky krok správným směrem. Zda se ale pokles sazby DPH na potraviny následně projeví i v jejich spotřebitelských cenách na pultech obchodů, bude podle Hanky záležet na obchodních řetězcích. Zelináři dlouhodobě podporovali snížení DPH na potraviny, řekl Hanka.

Vládní konsolidační balíček přinese zvýšení firemních daní, daně z tabáku, alkoholu a hazardu nebo daně z nemovitosti. Zvýší se také odvody živnostníků a stát opětovně zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance. Snížené sazby DPH se sloučí na 12 procentech, dosud byly deset a 15 procent. Díky sloučení sazeb se sníží o tři procentní body DPH na zdravotnické prostředky, potraviny či bydlení. Úprava DPH bude podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) znamenat, že lidem zůstane navíc 6,3 miliardy korun.
Podle Hanky zatím není jasné, jaký reálný dopad bude mít avizované snížení DPH na ceny potravin v obchodech. "Výše prodejní ceny je plně v rukou obchodníků a jestli tam ty tři procenta zohlední a sníží o tři procenta ceny nebo si o to navýší marži, to je velmi diskutabilní. V Polsku to nedopadlo dobře a otázka je, jestli to u nás dopadne lépe a opravdu to povede k nějakému snížení cen," řekl Hanka. ZUČM byla podle Hanky dlouhodobě pro snížení sazby DPH na potraviny. "Jsem proto rád, že se tak stane. Potřebujeme ale nadále tlačit na to, aby zelenina jako základní potravina byla na nižších maržích (obchodníků). Aby její celkový odbyt byl plynulý a nebyl závislý na jednotlivých akcích a rozmarech obchodů," dodal Hanka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down