13.12.2004 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelináři v České republice počítají ztráty

České zelinářství se letošní rok topí v problémech, Výkupní ceny hlavních druhů zeleniny se vlivem levných dovozů dostaly pod hranici rentability a pěstitelé z ekonomických důvodů v řadě případů zeleninu buď nesklidí nebo jsou nuceni ji zaorávat. Podle informací ministerstva zemědělství to zatím učinili zhruba na 500 hektarech ploch. Zaorána byla především pole s hlávkovým zelím, cibulí, květákem, mrkví a kapustou.

Největším importérem zeleniny na tuzemský trh jsou Polsko, Španělsko a Slovensko. Objemy dodávek jsou v porovnání s minulými roky vyšší, hlavně z Polska se importuje za výrazně nižší ceny. Vlivem příznivého počasí se letos zvýšily výnosy téměř všech druhů zeleniny. Odhaduje se, že celková domácí produkce dosáhne přibližně 420 tisíc tun, což by byl více než 40procentní meziroční nárůst. Tržby pěstitelů se však proti loňsku propadnou o zhruba 30 procent. Větší úroda zeleniny byla i v dalších zemích Evropy, což vyvolává na evropském trhu převis nabídky nad poptávkou a pokles cen.
Slabý odbyt způsobil, že pěstitelé zeleniny letos utrpěli značné ztráty. Například Farmář David Smetana ze Svobodných Dvorů, který je na Hradecku největším producentem zelí, začal minulý týden zaorávat úrodu na více než sedmi hektarech. "Prodat se mi podařilo zelí jen asi z jednoho hektaru. Ztráty počítám v řádu statisíců korun," řekl. Dodal, že z Polska se do Česka vozí již vykysané zelí v ceně jedné koruny za kilogram. Aby Smetanova výroba nebyla ztrátová, musel by kilogram syrového zelí prodat nejméně za dvě koruny. „Nechápu, jak je to možné. Úrodu neprodám ani za osmdesát haléřů. Něco podobného se mi za čtrnáct let, co hospodařím, nestalo,“ dodává. Omezení ploch zeleniny na polovinu plánuje na příští rok i firma ZEAS z Podhorního Újezdu na Jičínsku ,která z 25 hektarů zelí letos 18 zaorala. Podle ředitele podniku Jiřího Tichého tak celkové ztráty ze zeleniny půjdou do milionů.
Stejné problémy jako na Hradecku mají pěstitelé zeleniny v celé České republice.„Situace je velmi vážná a týká se všech zelinářů v zemi. Nevíme, co s tím dělat, a myslím si, že řešení dnes nezná nikdo. Situaci jsme konzultovali s ministerstvem zemědělství i agrární komorou, kde o tom vědí, ale řešení zřejmě neznají,“ říká předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman. Nejhůře jsou na tom podle něj drobní pěstitelé zeleniny. "Odhadujeme, že jich zhruba polovina letošní rok vůbec nepřežije," řekl Zeman.
Zelinářství u nás je v posledních letech na ústupu. Ještě koncem devadesátých let se plochy pohybovaly kolem 33 až 34 tisíc hektarů, v současnosti je to asi polovina. Klesá počet pěstitelů, zejména těch drobných. Loni byl jejich meziroční úbytek více než dvacetiprocentní. Letos tento trend bude podle MZe zřejmě dál pokračovat. Problémem českých zelinářů je podle ministerstva nízká organizovanost, což znamená slabší pozice při jednáních s obchodními řetězci. Jednotliví drobní pěstitelé prodávají svou produkci více méně nahodile.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down