04.02.2005 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelináři v kleštích

První sezóna na společném evropském trhu vyznívá pro naše zelináře velmi nepříznivě. Za hluboký propad farmářských cen jejich výpěstků může do určité míry nadprodukce v celé Evropě. Ale hlavní, s čím se domácí pěstitelé zeleniny budou potýkat i nadále, je nerovné postavení vůči těm, s nimiž na jednotném trhu soutěží. Receptem, který má léčit oslabené zelinářství, je ze všech stran ordinovaný důraz na spojování k odbytu.

Čerstvě znovuzvolený předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman uznává, že nejschůdnější cestou ke zlepšení pozice domácích producentů je vytvoření silných a velkých odbytových celků, které soustředí nabídku. „Vůle k tomu ale není silná. Jsme pozadu za ovocnáři,“ konstatoval minulé úterý na Ovocnářských dnech v Olomouci. Zelináři tu spolu se zástupci řady institucí absolvovali diskusní maratón, při kterém se hlavně se státní správou pokusili vyjasnit některé problémy, jež na ně doléhají. Žádného příslibu o ochraně tuzemského trhu se nedočkali.
„Jsme v jednotném evropském prostoru a je nutné se tomu přizpůsobit. Podmínky jsou takové, jaké jsme si vyjednali. Oproti Polsku, které vzhledem ke své velikosti a rozsahu zemědělství mělo jiné vyjednávací pozice, tedy špatně. Musíme tedy využít naší výhody, kterou je koncentrované pěstování,“ prohlásil náměstek ministra zemědělství Zdeněk Růžička. Zelináře, kteří kritizovali zejména diskriminační postavení vůči polským pěstitelům, a to jak v daňových odvodech za pracovní síly, tak v používání chemických přípravků, se snažil uklidnit tím, že ani tato země nemá vyjednané úlevy definitivní. „Jestliže letos si Poláci vyplatili podpory na půdu bez její evidence, od příštího roku už budou muset mít Integrovaný administrativní a kontrolní systém - IACS,“ uvedl příklad.
K marketingové mobilizaci vyzval zelináře Tomáš Doucha, náměstek ředitele Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky. „Jste pod tlakem ze dvou stran. Polsko vám konkuruje nízkou cenou práce, Německo zase vyšší produktivitou. A z obou důvodů se sem může dostat třeba kilogram cibule po koruně,“ vysvětlil. „Zelí je v Polsku levné, protože se také levně vyrábí. Nikdo by u nás asi nedělal za tolik, co lidé tam,“ poukázal Doucha na druh sociálního dumpingu.
„S Poláky se musíme integrovat ve společných komoditách, chceme-li zůstat na trhu,“ myslí si prezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček. Nabádá také ovocnáře a zelináře k vybudování odbytového centra, které oběma zajistí skladování, prodej, vyjedná ceny a dostane se i ke zpracovatelské kapacitě. „Bez ní nemůžeme na liberálním trhu existovat,“ uvedl. Peníze ze Sapardu podle něho zelináři promarnili, když je rozptýlili na mnoho projektů.
Zelenina se u nás v uplynulém roce pěstovala na 13,5 tisíce hektarů, což je o 200 hektarů více než rok předtím. Produkce dosáhla 430 tisíc tun, zatímco v roce 2003 byla tržní produkce kolem 250 tisíc tun. „Farmářské ceny klesly z roku na rok o 30 až 50 procent, někdy i o sto procent. Valily se sem kamiony laciné zeleniny, jejíž ceny nedosahovaly ani našich výrobních nákladů. Bylo to nejen zboží z Polska, ale i levné přebytky z Německa, Španělska či Nizozemska. A situace se během roku nezměnila, trvá to dodnes,“ konstatoval předseda unie Zeman. Pěstitelé podle něho zaorali 520 hektarů se zeleninou. „Nástroj EU na stahování přebytků z trhu se dá použít jen u květáku, rajčat, lilku a melounů, navíc kompenzace je velmi nízká,“ vrátil se k požadavku pěstitelů, kteří nenašli odbyt pro svou produkci, nebo se jim ji vzhledem k nízkým cenám ani nevyplácelo sklízet.
Někteří pěstitelé zřejmě budou snižovat plochy zeleniny. Ke změnám ale dochází průběžně. Po roce 2003, kdy úrodu poznamenalo dlouhotrvající horko a sucho, utlumily výrobu zejména velké podniky s výměrou nad sto hektarů. O to výrazněji stouply plochy u pěstitelů s výměrou 50 až sto hektarů, a také u drobných od jednoho do deseti hektaru, vyplývá ze šetření zelinářské unie.
„Problémy způsobila úroda, která se nebude opakovat. Pokud se ale nesrovnají podmínky s okolními zeměmi, tak nemáme šanci,“ upozornil Pavel Pokorný, majitel Bramco Semice, jedné z největších zelinářských firem. Vykupuje také produkci od jiných pěstitelů a celoročně zásobuje řetězce po celé republice. „Jsem schopen v produkci konkurovat Polsku, Německu a v něčem i Holandsku, řekl Pokorný. Jak ale zdůraznil, náš stát mu pro to nedává podmínky.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down