Zelinářská unie: Letošní úroda zeleniny vypadá slibně, ceny jsou ale na minimu

Letošní úroda zeleniny zatím vypadá slibně a ceny, za které zeleninu prodávají její tuzemští pěstitelé, jsou nyní na svém minimu. Při zahájení podzimní výstavy ovoce a zeleniny Flora Olomouc to řekl předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka. Spotřebitelské ceny zeleniny na pultech prodejen jsou podle něj stále závislejší na politice obchodních řetězců, které často využívají výkyvy na trhu a prodejní ceny neúměrně zvyšují či naopak snižují. Farmářské ceny většiny druhů zeleniny ale za poslední dva roky výrazně klesly, náklady naopak rostou, uvedl Hanka.

"Aktuálně jsme zhruba uprostřed sklizně podzimních druhů zelenin. Hlavních druhů polní zeleniny je nyní dostatek u nás i v okolních zemích, takže lze předpokládat, že ceny zemědělských výrobců zůstanou ještě několik týdnů na stávající úrovni," uvedl Hanka. Letošní rok byl z hlediska vývoje počasí poměrně příznivý, většině zeleniny prospěl dostatek deště. Hanka upozornil, že farmářské ceny zeleniny se už od loňského podzimu drží velmi nízko. "Odhady podzimní sklizně u nás i v okolních státech jsou dobré, o to větší boj za férovou cenu nás čeká," uvedl.
Hanka s odkazem na data Českého statistického úřadu řekl, že za prvních osm letošních měsíců meziročně výrazně klesla například farmářská cena cibule, naopak cena hlávkového salátu vzrostla. "Ve srovnání s rokem 2019 jsou ale ceny zemědělských výrobců u většiny druhů zeleniny významně nižší, a to v průměru o zhruba 17 procent. Tato situace je dlouhodobě neudržitelná. Veškeré vstupy zdražily a my prodáváme za podobné ceny jako před dvaceti lety," upozornil Hanka.
Podle Hanky se stále více rozevírají nůžky mezi cenami zemědělských výrobců a spotřebitelskými cenami zeleniny na pultech obchodů. "Běžně vídáme na pultech obchodů prodejní ceny, které jsou více než dvojnásobné oproti cenám zemědělských výrobců. Na druhou stranu při plánovaných akcích dochází k prodeji pod nákupní cenu," řekl Hanka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down