02.08.2004 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelinářství u nás chřadne

Pěstování zeleniny je v České republice v posledních letech na ústupu. Snižují se pěstební plochy, produkce jednotlivých plodin a klesá i počet pěstitelů, kteří dodávají zeleninu na trh. Naopak narůstá dovoz, který v posledních dvou letech převýšil domácí sklizeň. Vyplývá to z údajů které minulý týden zveřejnilo ministerstvo zemědělství na svých internetových stránkách.

Úroda zeleniny u nás loni klesla meziročně o 11 procent na 296 tisíc tun proti předloňským 332 tisícům tun. Přitom ještě v roce 2001 přesahovala 400 tisíc tun. K výraznému snížení sklizně došlo zejména u cibule, hrachu, mrkve, rajčat a petržele.V porovnání s rokem 2002 se loni podle údajů ČSÚ snížila také celková sklizňová plocha zeleniny o šest procent na zhruba 17 tisíc hektarů.
Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana jsou domácí pěstitelé značně rozčarováni kvůli poklesu farmářských cen zeleniny. Ty často klesají až pod výrobní náklady, především vlivem levných dovozů ze zahraničí. Schodek zahraničního obchodu se zeleninou se zvyšuje a loni dosáhl 4,5 miliardy korun, objemově 379,2 tisíce tun. Dovoz čerstvé zeleniny meziročně vzrostl o sedm procent na 387 tisíc tun. K největším dodavatelům do České republiky patřilo loni Španělsko a Polsko, následovalo Maďarsko, Nizozemsko a Slovensko. Vývoz čerstvé zeleniny loni mírně přesáhl deset tisíc tun. Směřoval zejména na trhy Slovenska, Polska a Rakouska.
Zelinářství je podle odborníků velmi ovlivňováno klimatickými podmínkami v průběhu jednotlivých let a právě počasí loni působilo na úrodu nepříznivě. Po vydatných dešťových srážkách na podzim roku 2002 půda vlivem výrazného poklesu teplot promrzla, což vedlo k poškození zejména porostů ozimé cibule a špenátu. Dlouhotrvající horké a suché počasí loni v letních měsících pak mělo za následek značné ztráty na výnosech téměř všech druhů zeleniny.
Na klesajícím trendu rozměru zelinářského sektoru se podle ministerstva zemědělství nemalou měrou podílí také nestabilní situace ve zpracovatelském průmyslu, na kterém jsou pěstitelé zeleniny z velké části nebo zcela závislí. V roce 2003 dále klesl počet producentů zeleniny z přibližně 1200 na 958, přičemž největší úbytek nastal u drobných pěstitelů s výměrou menší než pět hektarů, ale také u pěstitelů s výměrou ploch do sto hektarů.
Dalším problémem tohoto sektoru je situace ve skladování zeleniny, která podle MZe není stále uspokojivá. V současné době sklady chlazené a sklady s řízenou atmosférou představují pouze třetinový podíl z celkové skladové kapacity. Ani v roce 2003 se v porovnání s minulým obdobím počet skladů nezvýšil, v rámci finančních podpor programu Sapard však nastalo přibližně patnáctiprocentní zlepšení izolačních schopností stávajících skladovacích kapacit.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down