Zelinářům kvůli válce na Ukrajině chybí traktoristé a další pracovníci

Stovky ukrajinských traktoristů a dalších kvalifikovaných pracovníků například pro obsluhu linek na zpracování zeleniny budou na jaře chybět kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině tuzemským pěstitelům zeleniny, kteří tak hned na úvod sezóny mají problém zajistit dostatek těchto zaměstnanců.

Zelináři zároveň poskytují ubytování rodinám svých ukrajinských pracovníků, které do Česka utekly před ruskou válečnou invazí. Část z nich může najít práci u pěstitelů zeleniny, tuto pomoc ale limituje omezená ubytovací kapacita. Uvedl to předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.
"Akutně nám nyní chybí hlavně traktoristi, řidiči vysokozdvižných vozíků i kvalifikovaní pracovníci pro obsluhu linek. Bude problém tuto situaci vyřešit, protože tito lidé měli (z Ukrajiny) přijet, ale kvůli válce nepřijeli. Jsou to přitom kvalifikovaní lidé, za které nemáme náhradu. Obávám se, že většina pěstitelů zeleniny s tím bude mít velký problém," uvedl Hanka. Odhadl, že z Ukrajiny kvůli válečnému konfliktu nepřijedou na jaře k českým zelinářům stovky kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny. "Zatím s nimi pro sezonu nemůžeme počítat," dodal Hanka.
Pěstitelé zeleniny mohou poskytnout nekvalifikovanou práci uprchlíkům z Ukrajiny, vhodná je i pro ženy. "Nabídka je tady poměrně značná a také nabídka nekvalifikované pracovní síly bude asi dostatečná, možná až nadbytečná," řekl Hanka. Ubytovací kapacity, kterými zelináři disponují, jsou ale omezené. "Ubytováváme s pracovníky i jejich rodinné příslušníky, kteří s nimi přijíždějí. Už narážíme na limity ubytovacích kapacit, protože ubytováváme i děti. Budeme muset řešit jejich vzdělávání a také to, kdo se o ně bude starat, když rodiče budou chodit do práce," upozornil Hanka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down