07.06.2006 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělce stála ochrana vod před dusičnany bezmála tři miliardy korun

Aktualizovanou strategii financování nitrátové směrnice Evropské unie dnes schválila vláda, uvedl ministr zemědělství Jan Mládek. Podle této směrnice zbývá z celkových 5,46 miliardy korun investovaných do ochrany vody před dusičnany ze zemědělství vynaložit během letošního a příštího roku, zčásti možná i roku 2008, ještě 3,26 miliardy korun. Z celkových vynaložených prostředků připadá 2,99 miliardy na soukromé zdroje zemědělců, zhruba 1,75 miliardy má dosáhnout příspěvek evropských fondů a 720 miliony korun by se měl podílet stát v rámci spolufinancování evropských peněz.

Investičně nejnáročnější je pro zemědělce dostavba nebo obnova skladovacích kapacit pro statková hnojiva a také potřebná úprava a zařízení stájí tak, aby se vyhovělo požadavkům směrnice. Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba soudí, že plnění těchto požadavků zemědělce značně finančně zatěžuje i přes podpory poskytované v rámci programů pro čerpání evropských fondů. Navíc ne všichni na evropské peníze dosáhnou.
Neinvestiční náklady se podle odhadu pohybují kolem 25 milionů ročně. Jde o prostředky na splnění administrativních a technických požadavků nitrátové směrnice, jako je monitoring jakosti vod, revize zranitelných oblastí a školicí činnost.
Nitrátová směrnice je založena na tom, že se vymezí oblasti, které jsou znečištěním dusičnany zranitelné. V rámci čtyřletého akčního programu se pak stanoví povinné způsoby hospodaření v těchto regionech. Například se vymezuje období, kdy je zakázáno použití určitých druhů hnojiv, stanovují se minimální kapacity skladů pro statková hnojiva a upravují se i způsoby obhospodařování půdy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down