Sklizeň obilí i dalších zemědělských plodin oddaluje chladné a deštivé počasí. Na severní Moravě začali sklízet ozimý ječmen, kterého v kraji není však podstatné množství. Předpokládá se, že jeho výnos bude nižší než vloni. Zemědělce převážně trápí výkupní ceny obilí, které jsou o dvacet procent nižší než náklady pěstitelů. Obchodníci v kraji vykupují tunu krmného obilí za 2000 korun, za potravinářskou pšenici platí od 2300 do 2500 korun. To považuje předseda představenstva Regionální agrární komory Ostravsko František Mariánek za až nemravnou cenu.
Farmáři podle Mariánka hledají východisko ze situace, která by je mohla přivést až k bankrotu. Nadějně vypadají možnosti exportu obilí do zemí, kde bylo letos sucho, například do Španělska, Portugalska, Itálie nebo jižní Francie. Dohody se rýsují i v Polsku a Německu.
Podle obchodníků srazila ceny loňská rekordní úroda, její část zůstává stále ve skladech. Výstavba skladovacích prostor přímo u farmářů s podporou fondů Evropské unie, jak ji navrhuje ministerstvo zemědělství, je podle Mariánka běh na dlouhou trať, jednotlivé podniky by si navíc musely zajistit posklizňovou úpravu obilí. Větší naději by prý zemědělcům přinesly nové státní sklady.