15.09.2004 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělce trápí propad cen obilovin a řepky

Ačkoli letošní rok byl sklizní obilovin pro zemědělce v Jihomoravském kraji příznivý, trápí je propad cen a nedostatek skladů. Radost z mírně nadprůměrných výnosů, zejména u ozimé pšenice sklizené ze 112 000 hektarů s průměrným výnosem 6,2 tuny z hektaru, jim kalí propad cen. U potravinářské pšenice se snížila z loňských 4500 Kč asi na 3000 Kč za tunu. Snaží se proto skladovat obilí a vyčkat na intervenční nákupy přes Evropskou unii. Někteří pěstitelé mají však problémy zajistit skladování obilí v dostatečné kvalitě. Informoval o tom šéf představenstva Regionální agrární komory Jihomoravského kraje Božík Severin.

Intervenční nákupy přes Evropskou unii znamenají pro české zemědělce jistých 101 eur za tunu, v přepočtu kolem 3250 korun. Předpoklad pro celou republiku je intervenční nákup asi 1,5 milionu tun, podle Severina však činí nabídka asi na 350 000 tun.
Z nízkých výkupních cen se pěstitelé hrozí z důvodu, že se navíc zvyšuje cena nafty, tedy náklady na dopravu, řekl Severin. Průběh počasí v některých oblastech zase snížilo potravinářskou kvalitu na krmnou a projevuje se i nedostatek dusíkatých látek v zrnu.
Podle ředitelky hodonínské agrární komory Milady Zimákové se dala letošní příznivá úroda v příslušném regionu předpokládat. Napomohlo k ní dobré přezimování, a to i u ozimé řepky. U pšenice ozimé letos zemědělci sklidili z téměř 17 000 hektarů plochy 6,1 tuny na hektar. V kraji byla výborná i sklizeň ječmene jarního, který je na ploše 53 140 hektarů druhou nejrozšířenější plodinou regionu. U řepky dosáhl výnos 3,7 tuny na hektar, což bylo ještě o 0,3 tuny více než celokrajský průměr. Propad cen zasáhl i v této oblasti, potvrdila Zimáková. U řepky to znamenalo pokles asi o 1800 korun proti loňským 7900 korunám.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down