16.05.2012 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci brzy zablokují silnice technikou

Zhruba tisíc a půl zemědělských strojů vyjede blokovat silnice 23. května dopoledne na protest kvůli chystanému zrušení zelené nafty a zavedení spotřební daně na víno. Zemědělci vyjedou v regionech asi na dvě stě tras, zřejmě s výjimkou Prahy. Blokády budou probíhat především na silnicích první a druhé třídy. Uvedl to prezident Agrární komory Jan Veleba.

Nejsilněji se na protesty připravuje podle Veleby kraj Vysočina, kde je připraveno asi 280 kusů techniky. Agrárníci mají dosud hlášenou účast zemědělců ze dvou třetin okresů a krajů, další patrně přibudou do konce týdne. Jízd se mají zúčastnit traktory, traktory s přívěsy, nákladní automobily a další mechanizace. Protestní akce proběhne mezi devátou a jedenáctou hodinou.
Nátlakovou akcí chtějí zemědělci zvrátit rozhodnutí vlády o zrušení zelené nafty, které je součástí úsporného balíčku, jenž má v letech 2013 a 2014 udržet schodek státního rozpočtu pod třemi procenty HDP. V případě neúspěchu prvního protestu se akce mají opakovat a stupňovat. Agrární komora ČR v polovině dubna vyzvala premiéra Petra Nečase k jednání o zachování daňových úlev u nafty a dala mu ultimátum do konce dubna. Nečas však prý dodneška na výzvy nereagoval.
Nyní mají čeští farmáři nárok na vrácení šedesáti procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. Po zrušení zelené nafty by platili téměř o jedenáct korun za litr více, a ročně by tak přišli o 1,6 miliardy korun. V případě zrušení zelené nafty by podle Veleby Česko bylo společně se Slovenskem jedinou zemí v Evropské unii, kde by podobnou úlevu farmáři neměli.
V současné době platí v České republice také nulová sazba daně z tichého, tedy neperlivého vína. Ministerstvo financí navrhuje daň deset korun na litr vína. Zároveň by ale od daně měla být osvobozena produkce drobných vinařů, která činí zhruba 500 000 hektolitrů, tedy asi 25 procent celkové produkce.
Rovněž vinaři se spotřební daní na víno nesouhlasí. Podle tajemníka Svazu vinařů ČR Martina Půčka podobná daň v okolních zemích není. Proti zavedení daně sepsali začátkem dubna petici. Podle šéfa Vinařského fondu Jaroslava Machovce ji podepsalo několik tisícovek osob.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down