03.05.2012 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci budou blokovat silnice

Zemědělci chystají sérii blokád regionálních silnic zemědělskou technikou kvůli plánovanému zrušení takzvané zelené nafty a chystanému zavedení spotřební daně z vína. Uvedl to dnes po jednání krizového štábu Agrární komory řekl její prezident Jan Veleba. První protest se uskuteční ve středu 23. května. Šéf agrárníků nevyloučil, že by část protestu mohla být i v Praze. Premiér Petr Nečas akci odsoudil.

Agrární komora Nečase v polovině dubna vyzvala k jednání o zachování daňových úlev u nafty a dala mu ultimátum do konce dubna. Nečas však prý na výzvy nereagoval. Agrárníci protestem chtějí rozhodnutí vlády zvrátit. V případě neúspěchu protestu se akce mají opakovat a stupňovat. "Začne řetězec akcí. Budou to výjezdy techniky po okresech v České republice. Termín první akce je stanoven na 23. května od 09:00 do 11:00," uvedl Veleba. Na silnice po celé zemi by měly vyjet zejména traktory, ale i kombajny a další stroje. Blokáda se zatím vyhne dálnicím. O konkrétních místech protestů budou příští týden rozhodovat regionální agrární komory.
"Proti postupu naší politické garnitury je potřeba se ozvat, protože s ním nesouhlasíme. Je to další krok k tomu, aby se k nám vozily z ciziny nekvalitní potraviny, protože konkurenceschopnost našich zemědělců klesá. Zřejmě 23. května budeme blokovat dvě hodiny hlavní tahy ve velkých městech v kraji," řekl šéf Agrární komory Olomouckého kraje Josef Hlavinka.
Pokud bude zelená nafta skutečně zrušena, zemědělci budou muset omezit výrobu, protože nafta je drahá. Levnější potraviny se budou dovážet ze zemí, kde mají stoprocentní vratku spotřební daně, a nezaměstnanost na venkově stoupne, zdůvodnil šéf agrárníků z Českokrumlovska Václav Jungwirth, proč se tamní zemědělci k protestům připojí.
Podle Nečase plánované blokády poškodí nevinné spoluobčany. "Respektuji možnost každého projevit svůj názor, pokud neomezuje práva a svobody druhých. Blokády silnic jsou za touto hranou a poškodí především ty spoluobčany, kteří nemají s lobbováním za zachování daňových privilegií na zelenou naftu a víno nic společného," uvedl.
Ministr financí Miroslav Kalousek připomněl, že vládní úsporná opatření se týkají všech. "Zemědělci trvají na tom, že ty peníze chtějí. Chtějí je samozřejmě na úkor všech ostatních. Stát nemá jiné prostředky než peníze svých občanů," řekl.
Zrušení zelené nafty je součástí schváleného balíku úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek státního rozpočtu pod třemi procenty HDP. Nyní mají farmáři nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. Po zrušení zelené nafty by platili téměř o 11 korun za litr více, a ročně by tak přišli o 1,6 miliardy korun. V případě zrušení zelené nafty by podle Veleby Česko bylo jedinou zemí v Evropské unii, kde by podobnou úlevu farmáři neměli.
Už od minulého roku ale plnou cenu nafty platí zemědělci na Slovensku. Předchozí vláda pravého středu totiž v rámci úsporných opatření zrušila zvýhodnění, podle kterého měli zemědělci nárok na asi 40procentní slevu ze spotřební daně. Nafta tak farmářům zdražila o zhruba 17 eurocentů (4,25 Kč) na litr.
Slovenská zemědělská a potravinářská komora podle mluvčího Stanislava Nemca usilovala o to, aby nový kabinet premiéra Roberta Fica zavedení daňového zvýhodnění nafty přehodnotil. Do programového prohlášení vlády se tento bod ale nedostal. Vláda naopak do konce příštího roku potřebuje najít zhruba 1,2 miliardy eur k ozdravení státních financí.
Mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček v reakci na Velebovy výroky uvedl, že na návrhu se shodla vedení stran vládní koalice. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) proto toto rozhodnutí respektuje.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down