Zemědělci budou mít více možností, jak splnit požadavek neprodukčních ploch

Zemědělci budou mít nově více možností, jak vyčlenit ze zemědělské půdy pět procent neprodukčních ploch pro získání takzvané ekoplatby. Nově bude možné využít například úhory, nektarodárné biopásy, dusík vázající plodiny, ale také krajinné prvky. Ve společné tiskové zprávě o tom informovala Ministerstva zemědělství (MZe) a životního prostředí (MŽP). Změny musí schválit Evropská komise.

Opatření bude přínosem pro krajinu a biodiverzitu

"Zemědělci si hospodaření namodelují z různých opatření tak, aby splnili podmínku vyčlenění části ploch jako neprodukčních,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný. Opatření bude zároveň podle Výborného výrazným ekologickým přínosem pro krajinu a její biodiverzitu. Nově bude například možné do neprodukčních ploch započítat i stávající nebo nově budované krajinné prvky, tedy meze, terasy, travnaté údolnice, skupiny dřevin, stromořadí, solitérní dřeviny, příkopy, mokřady a skalky. MŽP už dříve uvedlo, že krajinné prvky podpoří z dotačních titulů, ve kterých má připraveno 500 milionů korun. "Žádosti o finanční podporu začneme přijímat pravděpodobně na přelomu listopadu a prosince,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík. MZe zároveň v příštím roce spustí i novou ekoplatbu na údržbu krajinných prvků. Úřad mimo jiné připravuje změnu zákresu krajinných prvků, jejímž cílem je zohlednit takzvané vnější krajinné prvky, na které podle dosavadních postupů nebylo možné poskytnout platbu, protože nebyly součástí dílu půdního bloku. MZe také upraví pravidla takzvané celofaremní ekoplatby, která zohlední budování nových krajinných prvků a podpoří i údržbu. Nová pravidla dále umožní využívat pásové střídání plodin, které pomáhá v boji proti erozi půdy. "Současně pomůže pásové střídání plodin i s plněním takzvaných DZES 5, tedy podmínek protierozní ochrany půdy. Zemědělec ale také bude moci třeba rozdělit silně erozně ohrožený půdní blok mezí, čímž jednak docílí splnění nových protierozních pravidel, současně si ale tuto mez může započítat i do plnění podmínek neprodukčních ploch,“ dodal ministr Výborný. Veškeré změny pravidel, na kterých se ministerstva dohodla, jsou součástí úpravy Strategického plánu Společné zemědělské politiky. Ministerstvo zemědělství modifikaci odeslalo Evropské komisi, která ji bude muset schválit. Následně bude nutné opatření převést do nařízení vlády a systému Státního zemědělského intervenčního fondu. Zemědělce s novými pravidly ministerstvo seznámí na připravovaných školeních a seminářích.*

zemědělská krajina

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down