14.11.2006 | 05:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci budou příští týden protestovat před zastupitelskými úřady

Kolem 150 pěstitelů cukrovky se má sejít ve středu 22. listopadu k demonstraci před německou a britskou ambasádou kvůli záměru cukrovarnické společnosti Eastern Sugar uzavřít svých pět závodů ve střední Evropě, včetně tří cukrovarů v České republice. Pro Agroweb to uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba.

Pěstitelé cukrovky budou od 11:00 hodin demonstrovat před německou ambasádou a od 12:30 před ambasádou britskou. Vybaveni budou podle Veleby transparenty a zazní také projevy s jejich stanovisky. "Skupina zástupců předá každému ambasadorovi memorandum a požádáme je, aby svým politickým vlivem pomohli dostat do struktur Evropské unie, že rušit cukrovku v jedné z nejúrodnějších oblastí na Hané je nesmysl," uvedl dále šéf komory. Uzavření závodů Eastern by podle něj znamenalo výrazný pokles domácí produkce cukru. O odbyt by přišla zhruba pětina z 900 pěstitelů cukrovky, konstatoval.
Na demonstraci se chystají podle předsedy AK Olomouckého kraje Josefa Hlavinky pěstitelé ze všech moravských oblastí, které dodávají Eastern Sugar. "Mezi dodavatele společnosti patří zemědělci z Olomoucka, Prostějovska, Přerovska, Vyškovska a Kroměřížska. Očekávám, že z každého okresu pojede na protest deset až 40 lidí," uvedl Hlavinka.
"Jsme demokratická země, kde si lidé mohou dělat, co chtějí, takže já jim v tom bránit nemohu," řekl k protestům zemědělců generální ředitel Eastern Sugar ČR Štěpán Hodač.
Eastern Sugar je podle komory napůl vlastněna britskou firmou Tate&Lyle a francouzskou Saint Louis Sucre, kterou kontroluje německý Süd Zucker.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down