04.04.2001 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci budou žádat od EU odškodnění

Zemědělci budou žádat od EU odškodnění za opatření, která vůči nim uplatnil Brusel a jeho orgány kvůli BSE. Prezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček při včerejším jednání sněmovního zahraničního výboru prohlásil, že toto odškodnění by mělo být nejen finanční, ale mělo by mít i podobu rovnocenného přístupu celé zemědělské produkce na evropské trhy.

Podle Hlaváčka chtějí zemědělci vyzvat vládu premiéra Miloše Zemana, aby odškodnění od EU vyžadovala. Hlaváček navíc uvedl, že odškodnění budou od EU požadovat nejen čeští zemědělci, ale i jejich kolegové z dalších zemí visegrádské skupiny a také z Pobaltí.
Za české zemědělce se postavil také sněmovní zahraniční výbor a rozhodnutí Řídícího vědeckého výboru Evropské komise o zařazení Česka do třetí skupiny zemí z hlediska nebezpečí výskytu BSE označil za nepodložené. Podle výboru toto rozhodnutí ve svých důsledcích poškozuje ekonomické zájmy ČR. Výbor vyzval české ministry a členy parlamentu, aby využili všechny prostředky k prezentaci tohoto stanoviska. Poslanci se rovněž budou snažit o to, aby se tato záležitost stala jedním z bodů květnového jednání společného výboru poslanců Evropského parlamentu a českých zákonodárců. Existence tohoto společného výboru souvisí s dohodou o přidružení ČR k EU. Předseda zahraničního výboru Lubomír Zaorálek má o stanovisku svého výboru informovat šéfy zahraničního a zemědělského výboru Evropského parlamentu. Někteří poslanci navíc naznačili, že s ním seznámí i předsedu EK Romana Prodiho, který má koncem týdne navštívit Prahu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down