27.05.2004 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci by chtěli za mléko více, jeho cena ale bude zřejmě klesat

Farmářská cena mléka se v posledních dvou letech výrazně snížila. Letos od počátku roku se mírně zvedla a pohybuje se těsně pod osmi korunami. Domácí zemědělci by však chtěli dostat za litr mléka zhruba 8,30 koruny, uvedl předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Ačkoliv podle zástupců německých odbytových družstev mléka je cena na tamním trhu mírně vyšší než v Česku, i tam v posledních letech klesla o pětinu. Také z agrární politiky Evropské unie vyplývá, že snižování ceny má dále pokračovat.

Rovněž zpracovatelé čekají, jak se bude vyvíjet situace na trhu. Předseda Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec nevidí předpoklady pro výrazné zvyšování výkupních cen mléka z hlediska dlouhodobějšího působení na trhu EU. Unie tlačí snižováním intervenčních cen na zlevňování základních komodit, včetně mléka. Nákupní cena by postupem let měla klesnout asi o pětinu, uvedl.
Zástupce odbytových družstev v německé spolkové zemi Braniborsko Wolfgang Meyer poukázal na fakt, že v EU je přebytek mléka až o 20 procent. Výkupní cena, která se pohybuje v přepočtu kolem 8,4 koruny za litr, je nízká pro ekonomiku výroby. Proti jejímu poklesu totiž rostly náklady. Lépe proto na trhu obstojí velké, dobře organizované podniky.
Pokles příjmů z produkce potvrdil také předseda mlékařského výrobního družstva v Sasku Gerhard Opitz. Výrobci hodně investovali a nyní mezi nimi panuje nejistota ohledně nových pravidel agrární politiky. Stoupá proto podle něj význam společných organizací zemědělců.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down