08.10.2001 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci by neměli s prodejem obilí čekat

V rozhovoru pro týdeník Zemědělec č. 41 to říká předseda dozorčí rady akciové společnosti Odkolek Martin Turínek

Jak hodnotíte z pohledu zpracovatele letošní sklizeň obilí, nebude potřeba kvůli nízké kvalitě obilí dovážet?

Kvalita a tím i cena obilí z letošní sklizně je poměrně různorodá a liší se podle jednotlivých oblastí. Jinak je to na Moravě, kde jsou žně dříve a kvalita je tam vyšší a jinak v Čechách. V některých krajích je kvůli počasí kvalita opravdu špatná, a někde dokonce hlásili až třicetiprocentní napadení porostů plísněmi. Z hlediska kvality finálních výrobků, tedy například pečiva, se to však neprojeví. Naše společnost Odkolek letos nakoupí zhruba 200 tisíc tun potravinářské pšenice a přibližně 25 tisíc tun žita. Zřejmě bude na našem trhu nedostatek kvalitního žita, takže se bude muset dovézt, ale výraznější dovozy ostatního obilí nepředpokládám. Lze ovšem uvažovat o dovozu vysoce kvalitní pšenice, která by se pak při zpracování používala ve směsi s průměrně kvalitní pšenicí, která je na našem trhu. Je to ale otázka ceny takového dovozu. Ta by se musela pohybovat tak do čtyřech tisíc korun za tunu,

Podle některých informací se zatím tuzemský trh s obilí příliš nerozběhl a pěstitelé vyčkávají, očekáváte nějaký výrazný cenový posun po vyhlášení intervenční ceny?

Myslím, že zemědělci by neměli s prodejem obilí čekat, protože není pravděpodobné, že se cena nějak výrazněji pohne nahoru, samozřejmě odhlédneme-li od nákladů spojených například se skladováním apod. Současná cena obilí by měla v budoucnu spíše stagnovat a jestli něčím poroste, tak pouze změnou úroků, či inflací ale skokový zlom ani jedním směrem nelze očekávat. Navíc poptávka po obilí je u nás standardní, takže by ani nebylo možné obilí prodat za výrazně vyšší cenu, než je ta současná. Jednoznačně z hlediska ceny i určité jistoty jak pro pěstitele, tak i pro zpracovatele, jsou dlouhodobé obchodní vztahy.
To že stát prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu zatím nevstupuje na tuzemský trh s obilím, skutečně vede k vyčkávání a vyhlášení ceny, za kterou bude fond nakupovat v rámci intervenčních nákupů, by pohyb na trhu zrychlilo. Pochopitelně bude záležet na tom jaká tato cena bude. Osobně si myslím, že vstoupí-li vůbec fond na tuzemský trh obilí, měl by přijít s cenou výrazně nižší, než je aktuální tržní cena. A intervence ze strany státu by se měla týkat spíše té méně kvalitní pšenice. Obilí v dobré kvalitě se určitě pěstitelům podaří prodat bez problémů. Důležité je aby cena, kterou fond stanoví, neindikovala běžnou cenu na trhu a byla dostatečně nízká. Jde o to, aby zemědělci, kterým se nepodaří uplatnit méně kvalitní obilí, měli alespoň nějakou jistotu, že ji od nich stát vykoupí. Zřejmě by se ale nic nestalo, kdyby intervenční fond na trh s kvalitním obilím vůbec nevstupoval.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down