18.06.2002 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci by se měli sdružovat

Agrární trh se v České republice rozpadá. Způsobují to nadměrné dovozy, zejména drůbeže, vepřového masa a mléčných produktů a také pokles cen zemědělských komodit a razantním růstem nákladových položek prvovýrobců. Uvedl to na včerejším Obilnářském fóru v Havlíčkově Brodě prezident Agrární komory Václav Hlaváček s tím, že by se měly uzavírat dlouhodobé smlouvy, nastartovat odbytové organizace a majetkově propojit zemědělská a potravinářská výroba.

Čeští zemědělci by se měli před vstupem do Evropské unie zároveň sdružit do odbytových družstev, aby byli schopni obchodovat s koncentrovanou nabídkou zemědělských
produktů.
V rámci fóra se dnes v Havlíčkově Brodě také sešli zástupci desítky regionálních odbytových družstev, aby projednali stanovy Centrálního odbytového družstva rostlinných komodit. Centrální družstvo by mělo zajišťovat společný odbyt u obilovin a postupně i u dalších rostlinných produktů. Ustavující schůze se bude konat do měsíce.
"Regionální družstvo pohne s výkupní cenou o desetikoruny, my potřebujeme jít nahoru o stokoruny. Výkupní ceny chceme ovlivňovat na území celé republiky," uvedl soukromý zemědělec a místopředseda centrálního mlékárenského družstva Mlecoop David Novák s tím, že při vytváření nové organizace se opírá právě o zkušenosti z Mlecoopu.
Tato organizace reálně obchoduje dva roky a z celkové
produkce mléka v zemi se ho jejím prostřednictvím prodává zhruba třetina. Podle Nováka se výkupní ceny Mlecoopu oproti jiným zemědělcům letos podařilo udržet vyšší o 30 haléřů na litr mléka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down