Zemědělci čekají průměrnou sklizeň obilovin, záležet bude na počasí

Letošní sklizeň obilí bude podle Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR obilovin průměrná, záležet bude hlavně na dalším vývoji počasí. "Pozitivním faktorem je začátek žní v obvyklém termínu či o něco málo dříve, tedy vegetační vývoj rostlin postupuje uspokojivým tempem. Naopak negativní vliv může mít sucho, které se projevuje především v povrchové vrstvě půdy, což dopadá na mělce kořenící plodiny, k nimž patří právě obiloviny," uvedl prezident komory Jan Doležal.

Kvalitu obilovin může také podle něho ovlivnit výskyt škůdců nebo neočekávané přírodní události. Minulý týden museli zemědělci přerušit sklizeň kvůli deštivému počasí. Na Znojemsku, Břeclavsku nebo Hodonínsku úrodu obilovin poškodily kroupy. "Roli hraje také horší výživa rostlin kvůli vysokým cenám minerálních hnojiv," dodal.

"Letošní žně začaly vlivem jarního sucha netradičně brzy a je otázka, zda se případné deštivé počasí negativně neprojeví na kvalitě. Na konečné výsledky si počkáme, až bude úroda ve skladech, ale vývoj stavu porostů a cen dává předpoklad pro vyrovnání prudkého růstu nákladů," uvedl mluvčí Zemědělského svazu Vladimír Pícha. Doplnil, že řada zemědělců přes vysoké ceny hnojiv investovala do výživy rostlin, a díky tomu lze dosáhnout běžných výsledků.

Podle ředitele zemědělské divize koncernu Agrofert Milana Škvora je obtížné odhadovat výsledky letošních sklizní kvůli výkyvům počasí. "Bouřky v posledních dnech způsobily nemalé škody na polích napříč regiony, které v tuto chvíli analyzujeme. Počasí má přitom vliv nejen na celkový objem sklizeného obilí, ale také na jeho kvalitu," poznamenal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down