Zemědělci chtějí omezit prodej vepřového

Na omezení prodeje vepřového se shodli zemědělci na celorepublikovém shromáždění v Chotěboři. Sešlo se zde 320 zástupců chovatelů a zpracovatelů, kteří ročně produkují 310 000 tun vepřového masa. Pokud bude cenový propad pokračovat, chtějí chovatelé zastavit prodej prasat na území celé České republiky. Zatím hrozí, že příští týden přestanou prodávat maso zpracovatelům za méně než nákladovou cenu.

Hranice rentability se podle zemědělců pohybuje kolem 32 korun za kilogram. Ve 25. týdnu přitom podle Českého statistického úřadu platili zpracovatelé zemědělcům za kilogram jatečných prasat v živém 28,12 koruny.
S nízkou prodejní cenou bojují podle předsedy Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jana Veleby zemědělci již osm měsíců. Chovatelé a producenti podle něj konstatují, že chov prasat v ČR se ocitl ve stavu ohrožení a že je třeba udělat všechna dostupná opatření pro jeho záchranu.
Zemědělci rovněž vyzvali všechny producenty vepřového masa, aby vstoupili během jednoho měsíce do odbytových organizací a spojili tak svoje síly. Chtějí také nový informační systém v komoditě vepřové maso ve vztahu k produkci a tvorbě farmářské ceny.
Po Státním zemědělském intervenčním fondu chtějí, aby reguloval trh a bezodkladně zahájil intervenční nákup a další dostupná regulační opatření vyplývající ze stavu obecného ohrožení. Ministr zemědělství Jaroslav Palas by měl podle chovatelů rozšířit podmínky uvedené ve všeobecných dotačních zásadách o povinnost prodávat alespoň 80 procent produkce prostřednictvím odbytových organizací.
Farmáři chtějí v rámci legislativní nouze navrhnout a přijmout novelu zákona o cenách a lhůtách splatnosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *