04.11.2002 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci dali vládě ultimátum

V pondělí 11. listopadu by měla vláda informovat zemědělskou veřejnost o opatřeních, která přijme na podporu českého zemědělství a k zajištění rovných podmínek našich zemědělců po vstupu ČR do EU. Nestane-li se tak, je pravděpodobné, že nevládní zemědělské organizace přistoupí k nátlakovým akcím.

Minulý týden o tom informovali představitelé Agrární komory ČR, Zemědělského svazu, Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů a Odborového svaz pracovníků zemědělství a výživy-Asociace svobodných odborů v souvislosti s manifestačním předáním protestní petice vládě a parlamentu. Tyto organizace také ustavily krizový štáb, který bude případné nátlakové akce řídit. Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského je situace v našem zemědělství nejhorší za posledních dvanáct let, protože cenový pád a pokles produkce dospěl do takového stavu, že zemědělci nemají na hrazení svých závazků. Přitom nelze očekávat zvýšení cen zemědělské produkce, takže bez podpory státu mimocenovou úhradou se z této situace odvětví nedostane. Jirovský upozornil, že vládou schválená koncepce agrární politiky počítá s podporou zemědělství kolem 23 miliardy korun ročně. Což není dodržováno, a proto musejí zemědělci řešit situaci sami na úkor mezd či obnovy techniky,
Požadavky, která shrnula protestní petice, nacházejí podporu řady vládních i parlamentních představitelů. Za zemědělce se jednoznačně postavil předseda Senátu Petr Pithart. „Jsem přesvědčen, že je povinností všech ústavních činitelů a všech ústavních stran se v této chvíli za vás postavit. Už se to mělo stát dříve. Nedovedu si představit, že někdo tvrdí, že brání české zájmy a nebrání přitom český venkov. Naše země je především český venkov,“ řekl.
Ministr zemědělství Jaroslav Palas již dříve prohlásil, že je připraven hledat cesty ke zmírnění ekonomických problémů rolníků a jednat o nich. Je podle něj například možnost získat na pomoc zemědělcům 600 miliónů korun ze státního rozpočtu. Finanční kompenzaci, kterou zemědělci požadují ale za reálnou nepovažuje, protože stát na ni nemá potřebných pět miliard korun. Problémy v sektoru zemědělství se bude zabývat i Poslanecká sněmovna. Potvrdil to její místopředseda Jan Kasal s tím, že zprávu o stavu zemědělství by mohla projednávat sněmovna v listopadu.
Podle poslance a soukromého zemědělce z Jičínska Miloslava Kučery, který byl minulé volební období v ODS stínovým ministrem zemědělství, má současnou krizi českého zemědělství na svědomí chybná zemědělská politika vlády v uplynulých čtyřech letech. Jak řekl, vládní programy podpory zemědělství byly neúčelné a stabilizaci sektoru nijak nepomohly, protože vláda dala přednost udržování celoplošného zemědělství a udržování i těch nejhorších podniků a forem hospodaření na úkor lepších. Vinu na krizi má podle něj i vedení Agrární komory, které se na vládní politice podílelo. Politika "přežití všech" podle Kučery vyčerpala nejen resort zemědělství, ale pohltila i část rezerv státu. Na přísun peněz z Evropské unie nemůže podle něj české zemědělství spoléhat. EU není pro české zemědělce chlebodárce a sponzor, ale konkurent.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down