Zemědělci dostanou na citlivé komodity o dvě miliardy korun více

Zemědělci dostanou letos na podporu takzvaných citlivých sektorů, mezi něž patří například chmelařství, pěstování brambor na škrob, chov skotu, ovcí či koz, celkem 3,5 miliardy korun. Výši dotací včera podepsal ministr zemědělství Marian Jurečka. Informovalo o tom tiskové oddělení ministerstva. Loni zemědělci získali 1,5 miliardy korun. Dotace jdou z rozpočtu Evropské unie.

Peníze začne resort vyplácet od poloviny příštího ledna. Nově budou peníze poskytnuty také na pěstování cukrové řepy a bílkovinných plodin, uvedl Jurečka, podle něhož dotaci pro letošní rok získají i pěstitelé některých druhů ovoce a zeleniny včetně konzumních brambor.

Ministerstvo zároveň odsouhlasilo sazby i přechodné vnitrostátní podpory, které se dříve nazývaly top-up platbami. Ty Státní zemědělský intervenční fond vyplácí ze státního rozpočtu. V nich se přerozdělí 880 milionů korun.

V hlavní evropské zemědělské dotaci na plochu, SAPS, neboli přímé platbě na plochu, se pro letošní rok proplatí přibližně polovina peněz proti loňskému roku. Celkový objem přímých plateb by se proti loňsku ale změnit neměl, zbytek peněz bude totiž vyplacen v jiných programech. Dostanou je například mladí farmáři do 40 let a zemědělci, kteří dodržují některé šetrnější postupy k životnímu prostředí. Zatímco loni se v platbě na plochu vyplatilo přibližně 21 miliard korun, letos půjde o 12,5 miliardy korun. Loni činila platba na plochu zhruba 6000 korun na hektar zemědělské půdy, letos jde o 3543 korun.*

 

Sektor

Odsouhlasená sazba (Kč/ha)

Škrobové brambory

17 216

Chmel

17 357

Ovoce velmi vysoká pracnost

13 734

Ovoce vysoká pracnost

9 492

Zelenina velmi vysoká pracnost

13 184

Zelenina vysoká pracnost

3 662

Konzumní brambory

5 412

Cukrová řepa

7 874

Bílkovinné plodiny

3 711

Masná telata

10 002*

Dojnice

3 679*

Ovce a kozy

3 670*

Zdroj: MZe, *velká dobytčí jednotka/ha, 500 kg živé hmotnosti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *