Zemědělci hlásí nižší výnosy a opožděnou sklizeň ozimů

Letošní tuhá zima s dlouho ležícím sněhem se v Pardubickém kraji projeví v nižších výnosech ozimých obilnin a opožděnou sklizní. Vloni tamní zemědělci sklidili v průměru pět tun obilí z hektaru, letos podle předběžných odhadů klesne asi o deset procent, sdělil ředitel zemědělského družstva v Chýšti na Pardubicku Václav Cincibus.

Na pozemcích družstva nevzešla zhruba třetina ozimů, které má zaseto zhruba na 950 hektarech z celkových 1450 hektarů, upřesnil ředitel. Na setí jařin je podle něj ještě brzy. Zatím je půda mokrá, na polích je sníh a led, poznamenal. Podle něj ale stačí, když zasejí ve druhé polovině března.
Nižší výnosy očekávají rovněž pěstitelé v hornatém Ústeckoorlicku, kde v loňském roce sklidili asi 4,7 tuny zrna z hektaru. Porosty jsou nyní pokryty souvislou vrstvou sněhu až tři čtvrtě metru silnou, uvedl ředitel tamní Agrární komory Václav Koblížek.
Farmáři podle Koblížka provádějí sondy do porostů, které nevypadají dobře. Tritikale bude asi dost poškozené dlouhodobou vrstvou sněhu, soudí. Lze předpokládat například vznik plísní. Pokud bude sníh na polích až do konce března, jak uvádějí předpovědi, obilí bude řidší a opozdí se jarní setí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *