28.08.2018 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci možná budou moci kosit i na loukách, kde dosud nesmějí

Zemědělci kvůli suchu možná začnou kosit i na loukách, kde dosud nesmějí. Jde o jedno z opatření, které by měla projednat vláda, mělo by pomoci tomu, aby bylo víc krmení pro dobytek. Podniky by si také mohly začít budovat jen na takzvané ohlášení vlastní rybníky. Zásadní je udržet vodu v půdě, podporovat živočišnou výrobu, aby byly v půdě organické látky. Novinářům to řekl na českobudějovickém agrosalonu Země živitelka řekl prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Sucho letos napáchalo škody v českém zemědělství za devět až 11 miliard korun, řekl Jandejsek. Zemědělci budou chtít od státu odškodnění mezi dvěma a 2,5 miliardy korun, aby pomoc byla podobná kompenzacím v Německu.

Povolení kosit na nekosených loukách je podle Jandejska otázkou několika dní. "Mělo by se to zdařit do týdne, musíme to řešit teď. Jak se sejde první vláda, bude pan ministr předkládat, aby se ta opatření mohla řešit dřív, do Bruselu se dalo komuniké, jakými kroky by chtělo české zemědělství postupovat, aby se se suchem co nejdřív vypořádalo," řekl Jandejsek. Kosit by se měly také úhory, doplnil.
Ministr zemědělství Miroslav Toman na konferenci o budoucnosti českého zemědělství a potravinářství po roce 2020 řekl, že během 14 dní připraví ve spolupráci s Agrární komorou ČR matematický model, jak kompenzovat škody za sucho. "Bavíme se od odhadu dvě až tři miliardy Kč... aby peníze šly co nejdříve, abychom ty věci spočítali," řekl Toman.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Doufám, že si v tomto zemědělský či jiný úředník umí spočítat kolik má 1ha čtverečních metrů. U mě ta paní ze ŽP měla představu, že budu sekat 12ha nejlépe křovinořezem. A v těch vedrech budu rád, když mi to předvedou na modelové studie peníze jsou ...............

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down