Zemědělci na jihu Čech mají pohnojeno a začali sít jařiny

Zemědělci na jihu Čech mají přihnojené řepky i ozimy, v těchto dnech začali sít jařiny. Zima byla letos extrémně mírná a jarní práce mohly proti průměrnému roku začít zhruba o měsíc dříve. Zatímco loni kvůli podmáčeným pozemkům doháněli jarní práce ještě koncem dubna, letos někde začali sít už koncem února. Zemědělce ale trápí vláhový deficit. Sčítají také škody po černé zvěři, která vytáhla z lesů na trvalé travní porosty na lov přemnožených myší.

"Ozimé řepky i obilniny, které pěstujeme na 1500 hektarech, přezimovaly dobře. Máme přihnojeno a dnes jsme začali sít oves. Je to o zhruba měsíc dřív, běžně se u nás jařiny sejí začátkem dubna," řekl dnes Vladislav Hájíček, předseda Družstva AGRA Březnice na Táborsku, které obhospodařuje 2600 hektarů zemědělské půdy. Poznamenal, že velké škody letos působí černá zvěř, zejména na trvalých travních porostech. Prasata podle něj na louky vyhnal nedostatek žaludů v lesích a přemnožené myši.
Také Jindřich Kořínek ze ZOD Borovany na Českobudějovicku je spokojen se stavem ozimů. Ty tvoří téměř sto procent obilovin. "Jařin děláme minimum, vyjma kukuřice na siláž. Příští týden začneme sít 150 hektarů jetelotráv," uvedl. I na Borovansku čekají až zaprší a voda zapraví hnojiva ke kořenům ozimů, aby zapůsobila. "V noci na dnešek bylo plus pět a půl stupně Celsia, rostliny začnou vegetovat," konstatoval šéf družstva, které hospodaří na 2800 hektarech zemědělské půdy.
Také na Písecku mají obavy z deficitu vláhy, který začíná být kritický. Ozimy podle předsedy ZD Bernartice Pavla Novotného vypadají dobře, ale nelze z toho nic vyvozovat pro budoucnost, protože úroda je dobrá, když je pod střechou. I pro tamní družstvo jsou rozhodující ozimy, které pěstují na 1100 hektarech, zatímco jařiny zasejí na 230. Jako první přišel v pondělí na řadu oves.
Zemědělci na jihu Čech letos osejí zhruba stejně velké plochy jako loni - přes 250.000 hektarů. S osmapadesátiprocentním podílem na nich převažují obiloviny, které více než z poloviny tvoří pšenice. Druhou nejrozšířenější plodinou je řepka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down