13.06.2006 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci na Liberecku čekají letos menší sklizeň

S menší sklizní nejen u obilovin a řepky, ale také u sena letos počítají zemědělci v Libereckém kraji. Důvodem je dlouhá zima a také chladné a deštivé jaro. V některých níže položených oblastech kraje museli pěstitelé kvůli plísním a hnilobě část ozimých plodin zaorat a vyset jarní. Ty ale mají v podhorských oblastech nižší výnosy. Počasí navíc nepřeje ani senoseči, která někde začala s téměř měsíčním zpožděním.

"Sníh dlouho ležel a ozimou pšenici pod ním napadly plísně, část shnila, museli jsme dvě třetiny ploch zaorat," řekl dnes Jaroslav Podzimek z Agrodružstva vlastníků v Libštátě na Semilsku. Podobně na tom byli i zemědělci v nedaleké Lomnici nad Popelkou, kde pěstitelé ze ZEOSu museli zaorat kolem 300 hektarů obilovin a také řepky. "Výnosy letos rozhodně nebudou tak vysoké jako v posledních dvou letech," řekl ředitel firmy Jiří Lacina.
Podle předsedy Agrární rady Libereckého kraje Vítězslava Kverky museli zaorávat hlavně zemědělci v jižních oblastech kraje. Ve vyšších polohách jsou půdy lehčí a vodu snáze propouštějí. "Kvůli nedávným dešťům budou ale někde ještě zaorávat kukuřici," uvedl Kverka. Potvrdil, že výnosy budou zřejmě nižší, v posledních dvou letech byla ale úroda v Libereckém kraji rekordní. "Nižší výnosy mohou znamenat vyšší výkupní ceny, takže to pro zemědělce nemusí znamenat ztráty," dodal Kverka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down