16.05.2016 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci na vysočině chovali v dubnu nejvíc skotu a prasat v ČR

Zemědělci na vysočině letos znovu obhájili tradiční postavení největších chovatelů skotu v Česku. Od minulého roku se jejich stáda rozrostla o 1,7 procenta na 222 994 kusů. Ještě výrazněji zvýšili chov prasat a podle soupisu hospodářských zvířat k letošnímu 1. dubnu mírně předstihli i dosud dominující středočeské farmáře. Ze soupisu, který zveřejnil Český statistický úřad, ale také vyplývá, že na vysočině od loňska ubylo drůbeže, ovcí, koní a koz.

V Česku se od loňského jara zvýšily počty skotu v průměru o šest desetin procenta a chov prasat vykázal meziroční nárůst o 3,2 procenta. Na vysočině podle statistiků za stejné období stoupl počet prasat o 28,5 procenta na 325 655 kusů. Největší propad v posledním roce na vysočině postihl chov drůbeže, jejíž stavy klesly o 29,2 procenta na 436 184 kusů. V republikovém průměru přitom činil pokles jen 5,3 procenta. Vysočina se ale dlouhodobě řadí mezi regiony s nejmenší intenzitou tohoto chovu. Méně drůbeže měli k letošnímu 1. dubnu pouze chovatelé v Karlovarském a Libereckém kraji. Menší úbytek, zhruba od tří do osmi procent, vykázaly na vysočině od jara 2015 chovy ovcí, koz a koní. Ovcí je na vysočině pátý nejnižší počet v ČR, v dubnu stáda čítala 15 352 zvířat. Silnější postavení má Kraj Vysočina v chovu koz. K 1. dubnu tohoto roku jich farmáři měli v součtu 2674 a předčily je farmy jen ve třech jiných regionech. Koní letos statistici na vysočině napočítali 1372, v ČR to byl druhý nejnižší počet. Méně koní žilo ve stejné době pouze na jižní Moravě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down