18.03.2003 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci obviňují zpracovatele masa z kartelových dohod

Zemědělské svazy a Agrární komora ČR dnes podaly podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže na podezření z kartelových dohod zpracovatelů masa. Zneužití svého postavení na trhu se údajně dopustilo 60 až 80 procent firem tím, že nabízejí chovatelům téměř stejnou farmářskou cenu vepřového masa kolem 26 Kč za kilogram. Agrowebu to dnes řekl Jan Veleba, předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů, který podání podnětu inicioval.

Podle Veleby se letos v lednu dostalo na tuzemský trh 40.880 tun vepřového od domácích chovatelů, což bylo asi o 2000 tun, tedy zhruba 4,5 procenta více než v lednu 2002. Farmářská cena však spadla ve stejné době ze 37,32 Kč/kg až o 22 procent. "K takovému cenovému skoku nebyl absolutně žádný důvod," řekl Veleba.
Podle jeho slov si masokombináty tímto postupem řeší své problémy. Velkou potíží zpracovatelů je podle chovatelů velmi výrazný přebytek porážkových míst. Masokombináty jsou nuceny k vysokým investicím, které vyžaduje nezbytné sladění norem s evropskými. Zároveň v důsledku tlaku řady obchodních řetězců na cenu vyrábí údajně řada podniků podřadné potraviny.
"Pokud si ÚOHS může došlápnout na zemědělce, když se chtějí sdružit, může tak učinit i na další členy této obchodní vertikály," zdůraznil prezident Agrární komory Václav Hlaváček. Zemědělci odmítají i podle nich uměle vyvolanou mediální kampaň o výrazném dovozu levného vepřového z Polska, která měla pouze sloužit ke stlačení cen. Ohlášený dovoz 41.000 tun masa z polského přebytku 150.000 tun se totiž podle Veleby na základě včasné reakce ministerstva zemědělství zabrzdil a začátkem tohoto měsíce přišlo do ČR z Polska jen necelých sto tun vepřového masa.
Kristián Chalupa z antimonopolního úřadu uvedl, že ÚOHS již zahájil šetření počátkem března na základě údajů ze sdělovacích prostředků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down