16.05.2016 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci odkládají senoseče, sklizeň bude o třetinu horší

Většina zemědělských družstev v Jihočeském kraji odkládá sklizeň pícnin, z nichž připravují senáž pro krmení dobytka. Louky v kraji jsou suché, tráva nevyrostla nebo je nekvalitní. Většina agropodniků očekává ve srovnání se standardní sklizní minimálně o třetinu nižší výnosy z premiérové seče. Řekla to ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná.

O týden museli odložit začátek sklizně například v Přešťovicích na Strakonicku. Podle předsedy družstva Miroslava Pavlíka tu čekají o polovinu horší sklizeň než loni. "Na louce úplně chybí trávy středního patra. Louka vypadá jako vytažené cancoury," řekl Pavlík. V Přešťovicích každoročně sklízejí trávu na 250 hektarech. Loni byla sklizeň tak špatná, že museli seno nakupovat. Kukuřičné siláže měli polovinu obvyklého množství a senáže asi 60 procent. Družstvo chová 700 kusů hovězího skotu, pro který potřebuje každý rok 6000 tun senáže a 14 000 tun kukuřičné siláže. "Cena byla dvojnásobná oproti běžným létům," uvedl Pavlík.

Jihočeští zemědělci, pokud jim to ještě zásoby krmení pro dobytek dovolí, podle Šťastné čekají na déšť a plánují vrchol sečí na příští týden. "To kvůli zatím neslavnému objemu porostů právě z nedostatku srážek. Většina agropodniků očekává minimálně o třetinu nižší výnosy z premiérové seče ve srovnání s loňskem," uvedla Šťastná. Lepší výtěžnost slibují podle ní porosty na těžších půdách, horší bude na těch písečných. "Pokud v následujících dnech a týdnech výrazněji nezaprší, bude z dlouhodobého hlediska problém s krmením," uvedla Šťastná.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down