28.08.2002 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci sčítají škody

První hrubé odhady škod, které letošní záplavy způsobily našemu zemědělství a potravinářskému průmyslu se pohybují kolem čtyř miliard korun. V samotné zemědělské prvovýrobě předběžně vyčíslilo ministerstvo zemědělství škody si na 2,5 miliardy korun.

Jak pro náš týdeník řekl ministr zemědělství Jaroslav Palas, jeho úřad již projednal konkrétní metodiku poskytování náhrad postiženým rolníkům a potravinářům. Peníze na náhrady bude resort hledat v Pozemkovém fondu, v Podpůrném a garančním rolnickém a lesnickém fondu a také v rezervních fondech podniků Lesy ČR a Budějovický Budvar. Celková suma těchto prostředků by se měla blížit jedné miliardě korun. „Jsme schopni část těch prostředků poskytnout nenávratně, a to tam, kde hrozí totální kolaps, kdy zemědělec není schopen vlastně zaplatit nic. Setkal jsem se již se dvěma takovými případy. Ty a případně i další budeme řešit se zemědělskými agenturami velmi rychle,“ řekl ministr.
Poměrně přesné údaje jsou zatím pouze z jižních Čech, kde voda opadla. Ztráty zemědělců tam dosahují 870 milionů korun včetně škod na rybách. Předseda Agrární komory České Budějovice Pavel Dlouhý uvedl, že jihočeští zemědělci sklidili asi 50 procent ploch a ze zbývající poloviny po povodních už možná nesklidí vůbec nic.
Zemědělcům na Litoměřicku vzniknou podle předsedy ústecké krajské agrární komory Františka Loudáta škody za desítky milionů. Je zde zaplaveno zhruba 7000 hektarů půdy, což je téměř pětina osázených ploch. Na Litoměřicku přitom zůstala na polích v průměru polovina úrody ozimé a jarní pšenice a jarního ječmene. Sklidit se podařilo ozimý ječmen a řepku
Škody za 50 milionů korun způsobily podle prvních odhadů zemědělcům záplavy na Znojemsku. Dyje v minulém zalila porosty kukuřice, slunečnice, cukrové řepy a zeleniny. Voda v oblasti zaplavila zhruba 1000 hektarů. Jak řekl ředitel Zemědělské agentury ve Znojmě Alois Čaněk, nejvíce postiženými firmami byly Zeko Dyjákovice, Agrospol Hevlín a Agra Šanov. Přibližně 2000 hektarů zemědělské půdy zasáhla záplavová vlna v regionu Břeclavska. Zhruba polovina podlehla přímému zatopení, polovinu postihly záplavy nepřímo. "Začíná se projevovat vyšší tlak vody v půdě, která je velmi podmáčená," řekl ředitel okresní Agrární komory Ladislav Sečkář. Nad Novosedly vytvořila Dyje velké záplavové jezero, které zatopilo plochy kukuřice a slunečnice. V nejbližších dnech by měli pěstitelé vyjet do polí sít řepku a poté ozimou pšenici. V místech, kde stojí voda, však nelze založit úrodu na příští rok a zemědělcům tato situace narušuje celý osevní postup. "Napřed byla obava, jestli bude za co sít, teď, jestli bude kam," doplnil Sečkář.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down