25.07.2005 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci se bojí o kvalitu obilí

Kvůli deštivému počasí se zemědělci z Hané obávají, že kvalita obilí z letošní úrody bude výrazně horší. Vlhko podporuje rozšiřování různých plísní a jiných chorob, které obiloviny napadají. Velké starosti dělá farmářům také meziroční pokles cen. Na Olomoucku začaly žně v polovině července sklizní ozimého ječmene, kterého zemědělci sklidili již asi 82 procent z celkové plochy 1331 hektarů. Řepku zatím pěstitelé sklidili z 6,8 procenta oseté plochy, která činí 5337 hektarů. Žně u ostatních obilovin dosud nezačaly.

Zemědělci by nyní přivítali několik dnů teoplého suchého počasí. Vlhko totiž přeje rozvoji plísní a jiných chorob, které kvalitu, a tím i cenu obilí výrazně snižují. I tak jsou výkupní ceny nižší než loni. Například letošní výkupní cena krmné pšenice a ječmene činí 2000 korun za tunu, což jeo 400 až 500 korun méně než loni. Výkupní cena potravinářské pšenice se bude pohybovat kolem 2400 korun za tunu. Loni v srpnu se v regionu tuna potravinářské pšenice prodávala za 3000 až 3500 korun. Letošní ceny tak budou hluboko pod výrobními náklady. Nižší než loni jsou na Hané i průměrné výnosy. Například u ozimého ječmene zatím činí průměrný výnos 4,9 tuny na hektar, což je o 15 procent méně než loni. Vzhledem k tomu, že loni šlo o rekordní sklizeň, budou se letošní výnosy pohybovat v lepším průměru. Pěstitelé z Olomouckého kraje obilninami podle údajů Českého statistického úřadu oseli do 1. května celkem 110 773 hektarů (loni to bylo 111 605 ha). Méně zaseli především pšenice a kukuřice na zrno. Ječmenem naopak oseli větší rozlohu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 76MB (15.2% of 500MB)