Zemědělci si letos tolik nevydělají

Přestože výsledek hospodaření v agrárním sektoru zůstane kladný, zemědělci vydělají mnohem méně než v loňském roce. Vloni zisk dosáhl rekordních třinácti miliard korun. Na to, že výsledek neskončí v červených číslech, mají vliv především přímé platby, dotace a podpory, které se na celkových příjmech zemědělských podniků podílejí zhruba jednou čtvrtinou. Není to tedy zásluhou vyšší produkce či jejího zpěněžení. Uvedl to předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský.

Na poklesu výsledku hospodaření se letos podle předsedy svazu vedle nepříznivých makroekonomických vlivů projevují nízké ceny zemědělských výrobců a rozevírání cenových nůžek. Ceny obilovin se letos snižují v důsledku nadprůměrné úrody v České republice i v celé Evropě. Podle posledních odhadů Českého statistického úřadu sklidili letos domácí pěstitelé 8,43 milionu tun základních obilovin včetně kukuřice na zrno, což je o 18,1 procenta více než v roce předcházejícícm.
Ze sledování cen zemědělských výrobců v prvních devíti měsících letošního roku podle Zemědělského svazu ČR vyplývá, že tyto ceny překročily úroveň před vstupem ČR do Evropské unie o 7,1 procenta, ceny vstupů za stejnou dobu přitom stouply o 19 procent. Podle Jirovského se do ceny dovážených vstupů ale nepromítá zpevňování koruny, jinak by se mělo podle tržních zákonitostí projevit ve zlevňování v stupů.
Jirovský zdůraznil, že podle údajů ČSÚ ceny zemědělských výrobců meziročně sice klesly o třináct procent, ale konečná cena potravin a s ní i marže obchodníků stále roste. Před vstupem České republiky do Evropské unie v roce 2003 byla průměrná marže za patnáct vybraných potravinářských výrobků 20 procent, za první tři čtvrtletí roku 2008 už 35 procent, poukázal předseda svazu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *