03.05.2004 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci soudí, že zájem cizinců o zemědělskou půdu vzroste

Zájem cizinců o zemědělskou půdu v tuzemsku podle domácích rolníků po vstupu do EU zřejmě zesílí. Zejména v příhraničních oblastech, například na Klatovsku či Plzeňsku, je podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského snaha zahraničních osob o koupi půdy patrná. Uchází se i o kapitálový vstup do domácích zemědělských podniků.

Podle tajemníka Agrární komory Jana Záhorky se tlak ze strany zahraničních zájemců o půdu zvedl už před vstupem a tento vývoj zřejmě bude pokračovat. Tuzemská ochrana zemědělské půdy je totiž nízká a rozdíl v investiční síle domácích a zahraničních hospodářů je obrovský. Půda v tuzemsku je navíc výrazně levnější než v EU, dodal Záhorka. V Česku je asi 4,2 milionu hektarů zemědělské půdy. Z toho asi 684 tisíc hektarů státních pozemků spravuje Pozemkový fond, který půdu postupně prodává a převádí na jiné vlastníky. Domácí zemědělci hospodaří z 90 procent na půdě pronajaté, zatímco v EU je tento podíl zhruba poloviční.
Podle stínového ministra zemědělství ODS Jiřího Papeže domácí rolníci nebudou po vstupu do EU chráněni před vykoupením polí zahraničními farmáři. Vyjednané sedmileté přechodné období je podle něj do značné míry formální, protože nákup půdy je otevřen zahraničním soukromě hospodařícím rolníkům. Podle ministerstva zemědělství je však přístup zahraničních zájemců o půdu ztížen dalšími podmínkami v domácích předpisech. Jde například o požadavek na zemědělskou praxi či vzdělání, povinnou registraci zemědělce. O konečné podobě podmínek, jaké budou mít cizinci z ostatních zemí EU v ČR pro nákup zemědělské a lesní půdy, rozhodne Poslanecká sněmovna zřejmě v úterý. Poslanci navrhli požadavek tříletého trvalého pobytu v Česku. Horní komora ale soudí, že to není v souladu se smlouvou o přistoupení k EU. Podle senátorů by stačilo, kdyby občané EU byli kvůli koupi pozemků či lesů registrováni v seznamu zemědělských podnikatelů. Jirovský požadavek tříletého trvalého pobytu podporuje. Zemědělci by ale potřebovali minimálně sedmiletou ochranu, aby se kapitálově zvedli a mohli půdu nakoupit. "Tři roky trvalého pobytu to mohou trochu zbrzdit," dodal Záhorka. Pravidla omezující nákup půdy cizinci se ale podle něj stejně všelijak obcházejí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down