29.02.2008 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci téměř zdvojnásobili zisk

Čeští zemědělci loni podle předběžných údajů takřka zdvojnásobili zisk na rekordních 13,7 miliardy korun. Celková produkce tuzemského zemědělství v běžných základních cenách se v loňském roce zvýšila meziročně o 15,5 miliardy korun na 120 miliard korun. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

Tuzemské zemědělství bylo loni v zisku zejména díky dotacím, které obnášely zhruba 23,5 miliardy korun. Příjmy rolníků posílila i vyšší sklizeň a rostoucí ceny zemědělských komodit.
Rostlinná produkce loni představovala 65,5 miliardy korun a živočišná produkce 48,3 miliardy korun. Zbývající část celkové loňské produkce zemědělského odvětví tvořila zemědělská práce prováděná dodavatelsky, a to 2,3 miliardy korun, a nezemědělské vedlejší činnosti - 3,96 miliardy korun.
Rostlinná produkce v roce 2007 vzrostla o 13,6 miliardy korun. "Prudký nárůst rostlinné produkce byl výsledkem jednak celkově vyšších sklizní obilovin, brambor a řepky, a jednak výrazným navýšením cen zemědělských výrobků," upozornil ČSÚ. Živočišná produkce se v loňském roce zvýšila jen mírně, a to o zhruba 600 milionů korun.
Rostlinná produkce se v roce 2007 podílela na výkonu zemědělského odvětví v běžných základních cenách 54,6 procenta, přičemž nejvýznamnější zastoupení na rostlinné produkci měly obiloviny (47,1 procenta) a technické plodiny (21,4 procenta). Živočišná produkce byla zastoupena na produkci zemědělského odvětví v běžných základních cenách 40,2 procenta. Nejvýznamnější podíl na živočišné produkci představovaly produkce mléka (43,7 procenta) a chov jatečných prasat (23,0 procenta).
České zemědělství vykazuje od vstupu do EU zisk. V roce 2004 činil kladný výsledek 8,99 miliardy korun, o rok později 7,6 miliardy a předloni sedm miliard korun. V období před vstupem do EU bylo odvětví převážně ztrátové.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down