Zemědělci uzavřeli kolektivní smlouvu, tarify vzrostou o 3,8 procenta

Zemědělský svaz ČR včera uzavřel kolektivní smlouvu s odboráři na letošní rok. Tarify se zvýší v první až dvanácté platové třídě v průměru o 3,79 procenta, řekl předseda svazu Martin Pýcha. Podniky by se měly smlouvou řídit už při posílání dubnové výplaty. První platovou třídu automaticky zvýšilo o více než desetinu zvýšení minimální mzdy. Ve druhé až dvanácté třídě tak tarify vzrostou o tři procenta. Odboráři navrhnou rozšíření kolektivní smlouvy do celého zemědělského resortu.

Už loni odbory smlouvu uzavřely s Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů (ČMSZP), podle dohody platové tarify vzrostly o 4,25 procenta. V zemědělství včetně rybářství a lesnictví předloni podle Zprávy o stavu zemědělství rostly v průměru platy o 1,3 procenta na 21 478 korun. Šéf zemědělských odborů Bohumír Dufek loni před začátkem vyjednávání řekl, že odbory chtěly nárůst o 4,8 procenta.

Smlouva je účinná od 1. dubna tohoto roku," řekl Pýcha. Dokument podle něj nepočítá s povinným zaváděním tzv. "sick days", tedy poskytováním zdravotního volna s náhradou mzdy. Naopak o 50 korun měsíčně zvyšuje zaměstnavatelský příspěvek na penzijní připojištění. "Dopadlo to tak, jak jsem si představoval. Shodli jsme se na tom a hned zítra budu společně s podnikateli dávat návrh na rozšíření do celého resortu," sdělil předseda zemědělských odborů Bohumír Dufek. Navýšení tarifů by tak mělo platit pro všechny zemědělské podniky, které mají nad 15 zaměstnanců.

Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostl podnikaelský důchod v českém zemědělství loni meziročně o 25,9 procenta na 20,22 miliardy korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down