29.08.2000 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci v EU letos sklidí rekordní úrodu obilovin

Zemědělci v zemích Evropské unie sklidí letos 209,5 miloónu tun obilovin, což je o 11,1 milionu tun více než loni. Odhad organizace COCERAL, která zastřešuje v EU obchod s obilovinami a krmivy, vychází ze sklizňové plochy, kterou unie proti minulému roku rozšířila o 1,17 milionu na zhruba 36,6 milionu hektarů a z předpokládaného zlepšení průměrných výnosů o 2,2 procenta na 5,73 t/ha z hektaru. Uvedl to Vladimír Pokorný z Ústavu potravinářských a zemědělských informací.

Na zvýšení hektarových výnosů má vliv zejména změna struktury ploch podle druhů obilovin. Zemědělci rozšířili plochy vysoce výnosných odrůd ozimé pšenice ve srovnání s předchozím rokem o 1,34 milionu hektarů. Současně omezili plochy ječmene o 503 tisíc hektarů. Při hektarovém výnosu pšenice 6,72 tuny bude rozšíření jejích ploch představovat zvýšení produkce obilovin o 9,8 milionu tun. Plocha žita se zvýšila o 7,7 procenta na 1,24 milionu hektarů. Triticale a jarní a ozimé obilní směsky byly zasety na celkové ploše 1,05 milionu hektarů, což proti minulému roku představuje zvýšení o 8,9 procenta. Zatímco výměra zrnové kukuřice na ploše 4,1 miliónu hektarů je stejná jako v předchozímroce, plocha ovsa byla omezena o 2,1 procenta na 1,91 milionu hektarů. Produkce měkké pšenice bude proti minulému roku vyšší o 8,1procenta a dosáhne 96,6 milionu tun a produkce tvrdé pšenice vzroste o 17,5 procenta na osm milionů tun. Také sklizeň ječmene může být ve srovnání s loňskem vyšší o 3,2 procenta a přes omezení plochy se odhaduje na 50,6 miliónu tun. Produkce kukuřice na zrno bude naopak nižší o 1,7 procenta a nepřekročí 35,5 milionu tun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down