Zemědělci v Olomouckém kraji sklidili třetinu polí s obilím a polovinu řepky

Zemědělci v Olomouckém kraji dosud sklidili zhruba třetinu polí s obilím a polovinu ploch s řepkou olejnou. Průměrný hektarový výnos u obilí aktuálně činí 6,69 tuny a je mírně nižší než loni touto dobou. Řepky farmáři z jednoho hektaru sklidili v průměru 3,79 tuny, stejný výnos měli i loni na konci července. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Obiloviny letos zemědělci v Olomouckém kraji podle údajů MZe pěstují na celkové ploše 90 474 hektarů. Je to méně než loni, tehdy plocha činila 94 152 hektarů. Z toho bezmála 50 000 hektarů polí v letošním roce připadá na pšenici ozimou. Řepka letos v kraji zabrala plochu 25 916 hektarů, v roce 2022 to bylo 23 746 hektarů.
Průměrnou úrodu letos očekává ZD Unčovice na Olomoucku. "Výnosy jsou různé podle lokality, jelikož část našeho rajonu byla postižena větším suchem a hraboši. Například výnosy ječmene se tam propadly o 30 až 40 procent. V lokalitách, kde pršelo a nebyl přemnožený hraboš, jsou výnosy naopak pěkné a u jarního ječmene se pohybují mezi sedmi a osmi tunami. V průměru se pak u ječmenů pohybujeme přes šest tun, což není úplně špatné," řekla předsedkyně představenstva ZD Uničovice Milada Měsícová. V případě pšenice ozimé činí hektarový výnos zatím přes osm tun a u řepky obnáší 3,4 tuny.
Suché počasí se letos podepsalo na kvalitě obilovin, hlavně sladovnického ječmene. Pokud nesplní normy sladoven, budou ho muset zemědělci použít jako krmivo. "Naše výhoda je v tom, že máme hodně prasat, takže ječmen bez problému zkrmíme," podotkla Měsícová. Zemědělské podniky bez živočišné výroby ale budou muset tento ječmen prodat za nízké ceny. Výrazný cenový pokles podle Měsícové panuje také u pšenice. ZD Unčovice má ale vlastní skladovací kapacity a nemusí úrodu ihned prodávat.
Zemědělci by letos v Olomouckém kraji měli podle červnového odhadu Českého statistického úřadu sklidit 519 422 tun základních obilovin, v meziročním srovnání o osm procent méně. Naopak sklizeň řepky olejné má vzrůst o dvě procenta na 85 275 tun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down