Zemědělci v Plzeňském kraji už sklidili ozimý ječmen a začali sklízet řepku

Zemědělci v Plzeňském kraji už sklidili veškerý ozimý ječmen a začali sklízet řepku. Hlavní plodinu žní, tedy ozimou pšenici, by měly začít kombajny sekat o tomto víkendu. Uvedl to šéf krajské agrární komory Jaroslav Šíma a předseda Osecké zemědělské a obchodní společnosti, která obhospodařuje 3600 hektarů na Rokycansku. Pokud budou pokračovat horka a nebude víc dnů pršet, tak bude většina sklizena už v první dekádě srpna. Loni to bylo ve třetím až čtvrtém srpnovém týdnu.

"Pšenice už je k sekání. Ale každý chce nejdřív sklidit řepku a pak jde do pšenice. Pokud měl někdo málo řepky nebo ji nepěstuje, tak už může pšenici sklízet. O víkendu už se pojede naplno," uvedl Šíma.
Letošní výnos ozimého ječmene je podle Šímy na průměru mezi 5,5 až 5,8 tuny z hektaru, zhruba stejný jako loni. Podobně je na tom řepka, výnos vidí mezi třemi až 3,5 t/ha. "Kvalita je dobrá. Počasí tomu nahrává," uvedl. Standardní výnos obilí potvrdil také Radovan Sochor z rodinného statku v Železném Újezdě na jižním Plzeňsku, který hospodaří na 200 hektarech. "Obilovina je suchomilná. Samozřejmě na začátek potřebuje vláhu, což měla. A teď má sucho a krásně dozraje, pokud se nestane nic zvláštního," řekl.
Dubnové vysoké výkupní ceny obilovin i řepky, z nichž měli zemědělci radost, poslední týdny stále klesají. "Snad se to po žních nějak zvedne," uvedl Šíma. Krmná pšenice se v dubnovém vrcholu prodávala za 9000 korun za tunu, teď je to 7000 Kč, potravinářská pšenice je na tom trochu lépe. Řepka, která byla hodně přes 20 000 korun, je dnes kolem 16 500 Kč/t. Cena ječmene je už pod 6000 Kč, což je za tři měsíce propad minimálně o 1000 korun. Podle Šímy to není dané tím, že by byla velká úroda v Evropě. "Ten, kdo nemá možnosti uskladnění, tak musí prodávat, a trh tedy má kam sáhnout. A myslím si, že jednání kolem Ukrajiny, Turecka a Ruska o vývozech daly trhu určitou naději, a i proto podle mého názoru takhle reaguje," řekl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down