20.03.2007 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci v pondělí na protest zablokují hraniční přechod s Rakouskem

V pondělí 26. března zablokují naši zemědělci zablokují jihočeský hraniční přechod s Rakouskem v Dolním Dvořišti. Tuto akci Agrární komory ČR dnes ve Větrném Jeníkově podpořilo 250 účastníků shromáždění chovatelů a producentů masa.

Asi hodinovou blokádou chtějí protestující transparenty a letáky upozorňovat na situaci českých chovatelů prasat, které ohrožuje rostoucí dovoz masa. Tento krok radikální krok, kterého by se mělo zúčastnit až dvě stě lidí, je reakcí na dovoz vepřového masa do obchodních řetězců v České republice.
Prezident Agrární komory Jan Veleba novinářům řekl, že intenzita akce bude záviset na výsledku středečního jednání úředníků ministerstva zemědělství, farmářů a zástupců hypermarketů. Jednání se bude na ministerstvu konat v 16:00. "Předpokládám, že blokáda bude povolena," podotkl Veleba.
Rakouskou hranici si zemědělci vybrali z toho důvodu, že odtud začal nedávno ve velkém dovážet vepřové maso obchodní řetězec Interspar. Tento řetězec nedávno zrušil prodej českého masa ve více než polovině svých obchodů.
Chovatelé uvádějí, že kvůli loňské nízké úrodě obilí za poslední rok stouply náklady na chov prasat v průměru o 15 procent, výkupní cena zvířat ale ve stejném období klesla o 17 procent. V roce 2006 dostávali za kilogram živé hmotnosti 31,30 Kč, na počátku letošního roku už jen 27,40 Kč. Předseda Svazu chovatelů prasat Čech a Moravy Jaroslav Hajda prohlásil, že tuzemská produkce je stejně kvalitní jako dovozy. Česko se podle něj stává odbytištěm pro přebytky velkých cizích výrobců a domácí chovatelé musejí podstatně snižovat počty prasnic.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down