Zemědělci v zisku díky podporám a dotacím

Zemědělci skončí letošní rok s kladným hospodářským výsledkem. Na zisku se budou významně podílet vyšší podpory a dotace, které se letos meziročně zvýší asi 4,3 miliardy korun a budou z celkových příjmů farem tvořit asi čtvrtinu. Tržby se jim naopak v letošním roce ve srovnání s loňskem sníží podle odhadu Zemědělského svazu o jedenáct miliard korun na 72 miliard korun. Na propadu tržeb hlavních komodit se podílí především klesající ceny i nižší výroba masa, uvedl předseda svazu Miroslav Jirovský.

Jirovský vysvětlil, že zemědělci musejí do letošního účetnictví zahrnout značnou část podpor, které podle evropských pravidel obdrží až v příštím roce. Kvůli tomu se zhoršuje jejich platební schopnost, podotkl. Podle unijních pravidel se mohou přímé platby, klíčové zemědělské dotace v EU, vyplácet od 1. prosince do 30. června následujícího roku. Česko žádalo o povolení k tomu, aby mohlo peníze zemědělcům zasílat koncem října, unie to ale zamítla s tím, že výjimku lze uplatnit pouze za výjimečných okolností, například v důsledku extrémních klimatických podmínek jako sucho či záplavy.
Vloni zemědělské podniky vytvořily po ztrátách v letech 2002 a 2003 zisk skoro devět miliard korun. Podle Jirovského k tomu kromě vyšších dotací přispěla dobrá úroda obilovin a řepky nebo snižování výrobních nákladů. Letos zemědělci proti loňsku očekávají asi poloviční výsledek, uvedl.
Ekonomiku farem poznamenaly klesající ceny především u rostlinných plodin. Zemědělci loni získali za obiloviny, řepku, cukrovku a brambory více než 33 miliard, letošní tržby budou nižší asi o devět miliard. Snížila se i produkce – u hovězího a vepřového masa na nejnižší úroveň za posledních 15 let. Úbytek hospodářských zvířat způsobuje přebytek obilí na domácím trhu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *