Zemědělci ve Zlínském kraji měli loni u obilovin druhý nejvyšší výnos v ČR

Zemědělci ve Zlínském kraji loni sklidili z hektaru v průměru 6,53 tuny obilovin, což byl spolu s Prahou druhý nejlepší výsledek mezi kraji České republiky. Vyšší, a to 6,86 tuny, byl pouze v Jihomoravském kraji, tuzemský průměr činil 6,11 tuny na hektar. Ve Zlínském kraji však byla čtvrtá nejnižší rozloha polí s obilím v ČR, na menší výměře rostlo jen v Praze, Karlovarském a Libereckém kraji. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ).

Obiloviny ve Zlínském kraji v roce 2021 rostly na 51 642 hektarech, předloni na 54 506 hektarech. Průměrný loňský výnos byl v meziročním srovnání vyšší o 0,23 tuny. Zhruba polovinu obilných polí zabírala loni pšenice ozimá, které se na hektaru v průměru urodilo 6,60 tuny, o rok dříve to bylo 6,14 tuny. Druhá nejčastěji pěstovaná obilovina v regionu, ječmen jarní, zabíral loni v kraji 8062 hektarů půdy, průměrný hektarový výnos u něj činil 5,53 tuny, o 0,3 tuny více než v roce 2020.
Meziročně vyšších hektarových výnosů dosáhli zemědělci ve Zlínském kraji ještě u pšenice jarní, ječmene ozimého a kukuřice na zrno, kterou statistici do výnosů obilovin taktéž započítávají. Naopak žito, oves a tritikale měly loni ve srovnání s rokem 2020 výnosy nižší.
Řepku měli zemědělci ve Zlínském kraji minulý rok na 12 562 hektarech polí, v menším rozsahu se pěstovala jen v Praze, Karlovarském a Libereckém kraji. Loni zemědělci ve Zlínském kraji sklidili 38 021 tun řepky. Průměrný výnos meziročně klesl o 0,26 tuny na 3,03 tuny na hektar. Celostátní loňský průměr byl 2,99 tuny na hektar.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down