14.05.2018 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci Vysočiny poslední rok rozšířili chov drůbeže i prasat

Zemědělci na Vysočině rozšířili v posledním roce chov drůbeže i prasat. O něco méně než vloni měli letos zjara skotu, jehož jsou ale pořád spolu s Jihočechy největšími chovateli v Česku. O něco se na Vysočině rozrostla stáda ovcí a koz. Vyplývá to ze soupisu hospodářských zvířat k letošnímu 1. dubnu, který zveřejnil Český statistický úřad. Stáda skotu na Vysočině letos zjara čítala 220 052 kusů. V meziročním porovnání ubylo 2356 dobytčat, což představovalo pokles o 1,1 procenta. Počty skotu v Jihočeském kraji byly k 1. dubnu vyšší zhruba o 1800. Ve zbývajících částech republiky je skotu podstatně méně. V Plzeňském kraji, který drží v tomto chovu třetí pozici, je v porovnání s Vysočinou o 55 000 kusů skotu méně.

Zemědělci na Vysočině patří v republikovém porovnání rovněž k největším chovatelům prasat. Na jaře jich měli 316 819, o 4,6 procenta více než ve stejné době před rokem. Téměř stejně prasat vykázali letos zjara statistikům středočeští chovatelé. Výrazné oživení zaznamenal na Vysočině chov drůbeže, který se od minulého roku téměř zdvojnásobil na 602 520 kusů. Téměř se tak podařilo vyrovnat propad, který tento chov na území kraje provázel v předchozích dvou letech. Zatímco zjara 2015 převyšovaly počty drůbeže na Vysočině 615 000 kusů, vloni statistici zaznamenali jen necelých 310 000 kusů. K oživení mohlo přispět i to, že Vysočina byla jedním ze dvou krajů v ČR, kde vloni nebyla v chovech zjištěna ptačí chřipka.
Ovcí měli farmáři na Vysočině k 1. dubnu 14 700, o 2,1 procenta víc než ve stejné době vloni. Starali se také o 3000 koz, jejichž počty meziročně stouply o více než sedm procent. Koní ohlásili chovatelé na Vysočině letos zjara 1668, i jejich počty se pomalu zvyšují. V posledním roce přibylo v kraji 75 koní a za minulé čtyři roky v součtu skoro 300.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down