10.08.2006 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci z poloviny Francie postiženi suchem

Čtyřicet ze stovky francouzských departementů je postiženo suchem do té míry, že tamní zemědělci žádají o pomoc. Úřady těchto departementů požádaly o vyhlášení "zemědělské kalamity". Mechanismus, který je s tím spojen, umožňuje zemědělcům kompenzovat část ztrát.

Sucho zasahuje hlavně jih a západ země. Trvá už několik měsíců a situaci dál zhoršila nedávná vedra. Zvlášť špatně jsou na tom chovatelé dobytka. Zeleného krmení je skoro o pětinu méně než normálně a někteří už musejí sahat na zásoby na zimu.
Sucho také ovlivnilo výnosy obilovin (u pšenice je pokles 3,3 procenta, u kukuřice až 30 procent) a řepky (skoro 20 procent). O pětinu méně bude také brambor, takže Francouzi už jsou připravováni na to, že oblíbené pomfrity budou od října o 20 až 25 procent dražší.
Kvůli horku a suchu se snížily také výnosy ovocnářů, takže ceny některých druhů (nektarinek, hrušek, švestek) stouply proti loňsku až o 38 procent. Z teplého počasí by měli vytěžit jen vinaři.
Během obrovských veder v roce 2003 byla "zemědělská kalamita" vyhlášena v 83 departementech. Letošní vedra nebyla tak enormní, ale trvala déle.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down