11.12.2002 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci zablokují ve čtvrtek hraniční přechody

Zemědělci na protest proti dojednaným podmínkám vstupu České republiky do Evropské unie zablokují zemědělskou technikou ve čtvrtek dopoledne na dvě hodiny kamiónovou dopravu na několika hraničních přechodech. Rozhodlo o tom představenstvo a krizový štáb Agrární komory. Agroweb o tom informoval tajemník Agrární komory Jan Záhorka.

Zemědělci chtějí zablokovat kamiónovou dopravu na hraničních přechodech Mikulov, Rozvadov, Dolní Dvořiště a Jiříkov ve směru do České republiky. Blokáda hraničních přechodů bude od 10 do 12 hodin a je naplánována na stejný den, kdy bude v dánské Kodani zahájen dvoudenní summit EU. Na něm má být slavnostně ukončeno vyjednávání s deseti budoucími členy EU. Od summitu se očekává, že rozhodne o vstupu kandidátských zemí do EU v květnu 2004.
Prezident Agrární komory Václav Hlaváček řekl, že zemědělci chtějí blokádou přechodů přinutit politiky, aby se více zabývali problémy českého zemědělství. "Nic jiného nám nezbývá. Upozorňujeme na problémy, které se netýkají pouze zoufalých zemědělců, ale ve svém důsledku celé společnosti," uvedl Hlaváček. Hlaváček se neobává, že protestní blokáda pošramotí obraz zemědělců u veřejnosti. "Budeme blokovat pouze kamiónovou dopravu," řekl. Dodal, že pokud výsledek nadcházejícího summitu EU bude pro české zemědělce nepříznivý, zváží Agrární komora další protestní akce.
Česká republika de facto ukončila v noci na úterý jednání s EU o bilaterálních zemědělských otázkách včetně výrobních kvót. Otevřen zůstal v podstatě jen požadavek na zvýšení přímých zemědělských podpor v prvních letech po vstupu, který v pondělí večer formálně oživili všichni vyjednávači visegrádské "čtyřky"

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down