02.05.2012 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci začnou chystat protesty

Zemědělci zřejmě začnou chystat protesty kvůli zrušení tzv. zelené nafty. Důvodem je postoj premiéra Petra Nečase, který nereagoval na výzvu Agrární komory ČR k jednání o jejím zachování. Nečas se měl vyjádřit do konce dubna.

 Agrární komora svolala na čtvrteční dopoledne krizový štáb, který by měl vyhodnotit situaci a rozhodnout o dalších krocích. "Rozhodně půjde o protesty. Již není dál na co čekat," řekl Veleba. Formu protestů oznámí ve čtvrtek.
Zrušení zelené nafty je součástí vládou schváleného balíku úsporných opatření, která mají v letech 2013 a 2014 udržet schodek státního rozpočtu pod třemi procenty HDP. Nyní mají čeští farmáři nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. Po zrušení zelené nafty by platili téměř o 11 korun za litr více, ročně by tak přišli o 1,6 miliardy korun. Z řad odborů zazněly dříve i radikálnější hlasy. "Nemůžeme schválit, že zemědělcům byla sebrána zelená nafta. Jsme připraveni zahájit blokádami doslova demoralizaci Prahy, protože jestli si vláda myslí, že si to necháme líbit, tak je na velkém omylu," řekl v půlce dubna šéf Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů ČR Bohumír Dufek.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down