Zemědělci ze Zlínského kraje slavili dožínky, úroda obilovin je podprůměrná

Zemědělci ze Zlínského kraje slavili v sobotu v Kroměříži konec žní dožínkovou slavností. Představila jejich dovednosti a techniku, zároveň byla také folklorní přehlídkou. Do slavnostního průvodu městem se podle organizátorů zapojily stovky lidí v krojích. Výnosy u obilovin jsou v regionu mírně podprůměrné, řekl předseda Agrární komory Zlínského kraje Jindřich Šnejdrla.

Průměrný výnos u obilovin ve Zlínském kraji je podle údajů ministerstva zemědělství z tohoto týdne 6,23 tuny na hektar, loni byl 6,36 tuny. "Jsou některé oblasti jako naše Valašsko, kde jsou výnosy průměrné až lehce nadprůměrné. Pak jsou oblasti Hané nebo jižní Moravy, kde jsou výnosy průměrné až významně podprůměrné. Za celou republiku i za Zlínský kraj jsou výnosy mírně podprůměrné. Není to žádná grandiózní úroda," uvedl Šnejdrla. Slabá úroda podle něj postihla především sladovnické ječmeny.

Suché počasí s minimem srážek naopak umožnilo nebývale rychlý postup žní. "Každý slušný hospodář musí mít sklizeno. Počasí bylo pro sklizeň fantastické, zapršelo snad jen dvakrát, a to jenom, aby si lidé a technika odpočinuli," uvedl Šnejdrla. Na začátku tohoto týdne zbývalo zemědělcům v kraji sklidit už jen necelé jedno procento ploch osetých základními obilovinami.

Dožínky v Kroměříži až do sobotního večera nabízely folklorní program, jarmark lidových řemesel i výstavu zemědělských strojů. Jejich součástí byla i děkovná mše za úrodu, nechyběl ani tradiční dopolední průvod, který loni pořadatelé vynechali. Předloni se dožínky vinou pandemie koronaviru neuskutečnily vůbec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down