23.08.2021 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělci ze Zlínského kraje slavili v Kroměříži dožínky, úroda je průměrná

Zemědělci ze Zlínského kraje slavili v sobotu v Kroměříži konec žní dožínkovou slavností. Představila jejich dovednosti a techniku, zároveň byla také folklorní přehlídkou, které se účastnily desítky krojovaných účinkujících. Výnosy u obilovin i řepky jsou v regionu průměrné, avšak lepší než loni, řekl předseda Agrární komory Zlínského kraje Jindřich Šnejdrla, který je také ředitelem společnosti Agrotech Poličná.

Průměrný výnos u řepky činí ve Zlínském kraji podle údajů ministerstva zemědělství z toho týdne 3,12 tuny na hektar, loni byl 3,01 tuny na hektar. Meziročně vyšší je také výnos u obilovin. Zatímco loni byl 6,12 tuny na hektar, letos je zatím 6,47 tuny na hektar. Většinu obilovin i řepky už mají zemědělci v kraji po střechou. "Letošní počasí v období žní bylo velmi příznivé a ti, kteří jsou vybaveni technikou a kteří mají dobré pracovníky, tak vesměs už mají po žních. I v horských oblastech, jako je u nás na Valašsku," uvedl Šnejdrla.

Začátek letošních žní podle něj o týden až dva zpozdilo nepříznivé počasí. "Období před sklizní bylo hodně deštivé a mělo to vliv na kvalitu toho, co sklízíme. Pokud se sklízí potravinářská pšenice a několikrát zmokne, tak už to potravinářská pšenice není. Zrovna tak sladovnický ječmen. Konkrétně naše společnost seje zhruba 150 hektarů ječmenů a teprve v pondělí se dozvím, jestli to je slad. Podle toho, jak to vypadá, tak spíše ne. Rozdíl je samozřejmě v ceně. Sladovnický ječmen se prodává za nějakých 550 korun za metrák (100 kilogramů) a krmný ječmen za 350 korun," řekl Šnejdrla.

Dožínky v Kroměříži nabídly folklorní program, jarmark lidových řemesel i výstavu zemědělských strojů. Jejich součástí byla také děkovná mše za úrodu. Naopak tentokrát chyběl tradiční dopolední průvod.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down