17.10.2002 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělcům chybí peníze

Propad farmářských cen ztráty na letošní sklizni jsou důvodem, proč téměř 70 procentům zemědělských podniků v Jihlavském kraji hrozí platební neschopnost. Třetina podniků
neuhradila prodejem letošní úrody ani úvěry na její zajištění. Některé podniky již zastavily podzimní práce, protože chybí peníze na pohonné hmoty. Uvedl to ředitel Krajské agrární komory v Třebíči Karel Coufal.

Komora požádala o přechodnou finanční výpomoc pro zemědělce Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který by jim měl proplatit zálohu na kompenzační platby za mléko, prodané v první polovině kvótového roku. Požadovat tuto zálohu se na svém úterním zasedání ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku rozhodlo i vedení odbytového družstva Mlecoop. Mlecoop obchoduje 30 procent mléčné produkce v České republice a sdružuje tisícovku zemědělců.
Podle ředitele SZIF Jana Höcka o případné záloze rozhodne
prezídium fondu, ale předpokládá, že obdobným žádostem se
nevyhoví a kompenzační platby budou poskytovány až na jaře
příštího roku. Podle něj rychlejší výplatu neumožňuje legislativa. "Neměli bychom na to ani peníze. Zatím řešíme
otázku, kde sehnat finance na vývozní subvence u mléka," řekl.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down